Polecamy

Komu przyda się umiejętność tworzenia video?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Tworzenie video to umiejętność, po którą sięga coraz więcej amatorów. Nie jest to już domena wyłącznie profesjonalnych filmowców. Dodatkowo, dostępność najróżniejszych darmowych programów do obróbki materiału filmowego sprawia, że zaskakująco dobry efekt pracy, można osiągnąć w domowym zaciszu. Komu jednak może szczególnie przydać się umiejętność tworzenia video? W artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Prócz nagrania materiału, istotną kwestią jest również montaż. Niezależnie od tego, czy film był kręcony przez amatora, czy profesjonalistę odpowiedni program i sprzęt mogą zdziałać cuda.

Uchwycenie wspomnień

Filmy z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność. Kręcimy wszędzie – w pracy, na wakacjach, na koncercie, czy spotkaniu ze znajomymi. Nagrywanie video stało się naszą podświadomą rutyną. Zwykle celem jest uchwycenie danej chwili, osób, klimatu – słowem wspomnień. Ile razy jednak rzeczywiście udało się nam odtworzyć kręcony w ten sposób film? Najprawdopodobniej niewiele, albo nawet nigdy. Z pewnością, kiedy już sięgniemy po video nagrywane z myślą o odtwarzaniu w pamięci ważnych momentów, na naszej twarzy pojawiał się serdeczny uśmiech.

W internecie coraz częściej można znaleźć profesjonalnie zmontowane filmy przedstawiające wspomnienia (zwykle z wakacji). Proste ujęcia, ubarwione wprowadzającą w nastrój muzyką, wyglądają ciekawie i efektownie, dlatego są chętnie oglądane nie tylko przez rodzinę, ale i innych. Dobrym pomysłem jest więc zainwestowanie w odpowiedni sprzęt i czas na montaż, by cieszyć się wspomnieniami o wiele częściej. 

Blogowanie w sieci

Filmy, często wykorzystywane są też przez influencerów, którzy w ten sposób kontaktują się ze swoimi subskrybentami. Video przemawia do nich nie tylko obrazem, ale też tekstem i dźwiękiem. Dzięki temu jest skutecznym i ciekawym środkiem przekazu. Można wykorzystać go nie tylko na stronach internetowych, ale także w serwisach społecznościowych. Umiejętność kręcenia video z pewnością przyda się więc osobom, które chciałyby zacząć swoją przygodę z blogowaniem. 

Prezentacja efektów pracy

Zarówno osoby pracujące w korporacji, w kulturze, czy prowadzące własną działalność gospodarczą mogą urozmaicić swoją ofertę, czy CV dzięki ciekawym nagraniom.  Prawdopodobnie ciężko wyobrazić sobie, do czego może być przydatna umiejętność tworzenia video w biurze. Jednak spotkania biznesowe, na których należy przedstawić swój pomysł to świetna okazja do zaprezentowania go w ciekawej, wizualnej formie. Praca w kulturze, zwłaszcza ta, która opiera się na tworzeniu projektów, z pewnością będzie efektywniejsza jeśli wzbogaci się ją o video z wydarzeń.

Takie filmy można później wykorzystać przy kampaniach reklamowych, informowaniu o swoich działaniach na portalach społecznościowych oraz podczas starań o pozyskanie sponsora. Kwestia przydatności umiejętności kręcenia video w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej powinna być bezsporna. Zwłaszcza na początku pracy firmy, ważnym zadaniem jest promocja proponowanych przez nią usług. Świetnie sprawdzą się tutaj nagrania, które zaprezentują ofertę. W każdym z tych trzech przypadków umiejętność tworzenia video z pewnością może się przydać.

Sprzęt

Jeżeli już wiemy kto może skorzystać z nagrywania filmów, warto zastanowić się nad tym jak rejestrować materiał. Wybierać można spośród wielu opcji. Może to być najzwyklejszy smartfon, aparat z możliwością nagrywania, lub kamera. Najważniejsze jednak przed nami, ponieważ niezależnie od tego czym nagrywamy, najważniejszy jest montaż, od którego zależy atrakcyjność filmu. Zanim więc zaczniemy rejestrować obraz, warto ubezpieczyć się w odpowiednią stację dokującą, która pomoże przesłać pliki do każdego komputera PC i Maca. Jej dużym atutem jest szybkość transferowania danych – w zaledwie kilka minut jest w stanie przenieść znaczną ilość materiałów. Do podłączenia wystarczy interfejs USB 3.0 lub Thunderbolt. Warto ją posiadać.  Na https://www.creativetools.pl/producenci/aja dostępna jest w kilku modelach.

Odpowiedni program do montażu

Kolejnym etapem pracy jest montaż, od którego wiele zależy. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty warto sięgnąć po program, który daje możliwość pracy na wysokim poziomie, jest łatwy w obsłudze i najlepiej darmowy (zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z filmem). Idealną propozycją jest Avid Media Composer, którego można zdobyć w wersji darmowej zaledwie od kilku lat. Wcześniej, był używany wyłącznie przez profesjonalistów i z nimi kojarzony. Darmowy edytor, co prawda różni się od płatnej wersji, ale i tak oferuje większą część jej opcji.

Ograniczenia to między innymi: 4 ścieżki video, 8 audio, maksymalna rozdzielczość  Full HD 1080p oraz klatkaż 60 kl/s. Avid Media Composer będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób pracujących przy produkcjach, niewymagających profesjonalnych efektów. Ciekawą alternatywą jest program LIghworks, będący zaawansowanym narzędziem do obróbki materiału filmowego. Również przeznaczony dla profesjonalistów i dostępny w darmowej wersji. Jest jednak dość skomplikowany, a jego znaczącą wadą jest maksymalna rozdzielczość 720p.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak sprawnie wystawiać faktury?
Jak sprawnie wystawiać faktury?
Prowadzenie ksiąg rachunkowych to obowiązek każdej firmy. Ważne jednak, by podstawowe procesy takie jak fakturowanie, czy wykonywanie przelewów przebiegały jak […]
Co jest ważne przy organizacji ślubu?
Co jest ważne przy organizacji ślubu?
Organizacja ślubu to niełatwe zadanie, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania. Zdecydowanie łatwiej jest przygotować sam ślub, bez wesela i wymaga to […]
Dlaczego warto zdecydować się na kupno domu?
Dlaczego warto zdecydować się na kupno domu?
Dom to miejsce, w którym można się zrelaksować i spędzić czas z rodziną. Decyzja o jego zakupie jest jednak często […]
Ostatnie wpisy