Parafina to specjalna mieszanka alkanów, które zawierają nawet do 48 atomów węgla w pojedynczej cząsteczce. Pozyskuje się ją najczęściej z ropy przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii zapewniających optymalny poziom oczyszczenia końcowego produktu. Niekiedy też powstaje w sposób syntetyczny w laboratorium. Wyróżniamy trzy główne odmiany parafiny – ciekłą (całkowicie bezwonną i nie posiadającą koloru), miękką (topiącą się w temp. około 45 stopni Celsjusza) oraz twardą.
Parafinę stosuje się przede wszystkim do wyrobu różnego rodzaju świec – zarówno domowych, jak i kościelnych. W tym przypadku pełni również rolę wypełnienia zniczy stawianych na grobach w celu upamiętnienia osób zmarłych z bliskiej rodziny. Wysokiej jakości wkłady parafinowe posiada w swoim asortymencie m.in. ten sklep online: https://swiecedlagastronomii.pl/kategoria-produktu/wklady-i-znicze/wklady-parafinowe/.
Oprócz tego omawiana substancja jest powszechnie używana w procesie produkcji rozmaitych wyrobów kosmetycznych o charakterze pielęgnacyjnym i leczniczym. Wynika to z faktu, że przyspiesza gojenie się ran, pozytywnie oddziałuje na mięśnie, skutecznie zatrzymuje wilgoć w naskórku, niweluje podrażnienia, reguluje krążenie krwi i pobudza komórki do regeneracji, wyraźnie poprawiając w ten sposób ogólną elastyczność skóry. Jak by tego było mało, można ją z powodzeniem wykorzystać choćby do wyrobu profesjonalnych past połyskowych (podłogowych, samochodowych), zagęszczania olejów smarowych, konserwowania żółtych serów, izolowania wszelkich materiałów, a także przechowywania sodu i innych metali alkalicznych.