Istnieje kilka metod spawania, które są powszechnie stosowane w różnych dziedzinach przemysłu – niektóre są wybierane głównie przez początkujących rzemieślników, inne zaś przez specjalistów. Jedną z bardziej zaawansowanych jest metoda MIG/MAG, w której wykorzystuje się urządzenia zwane migomatami. Jej główną zaletą jest to, że zespawane w ten sposób elementy metalowe lub stalowe charakteryzują się wyjątkowo wysoką estetyką wykonania.
Spawanie metodą MIG/MAG powinna wykonywać osoba doświadczona, która potrafi doskonale obsługiwać migomat. Urządzenie to pracuje bowiem bardzo szybko i wyróżnia się dużą prędkością podawania śrutu. W związku z tym nie ma tutaj absolutnie miejsca na jakiekolwiek błędy czy momenty zawahania. Trzeba dodać, że migomat jest ciężkim sprzętem stacjonarnym, podłączanym zarówno do prądu, jak i butli z gazem. Korzystając z niego, spawamy w osłonie tzw. gazów obojętnych, takich jak choćby argon lub hel (metoda MIG), ewentualnie gazów aktywnych, np. dwutlenku węgla (metoda MAG).
Warto podkreślić, że o migomatach spawalniczych można powiedzieć wyłącznie same dobre rzeczy – ich używanie gwarantuje bowiem wysoką jakość spoin, niespotykaną wydajność działania, możliwość łączenia elementów charakteryzujących się zróżnicowaną grubością, a także możliwość działania punktowego i automatyzacji całego cyklu.
Najlepiej spisują się modele zapewniające maksymalny prąd (im wyższa jest ta wartość, tym grubsze materiały można spawać) i długi cykl pracy, a także wyposażone w kilka funkcji: regulacji napięcia, prędkości podawania śrutu oraz tzw. sterowania synergicznego.
Artykuł przygotowany we współpracy z Profimarket.