Wymagające górskie szlaki, piesze wędrówki w trudnym terenie to przedsięwzięcie wymagające nie lada przygotowań. Jeśli chcemy, aby w takiej wyprawie nic nas nie zaskoczyło, musimy pamiętać o podstawowych elementach niezbędnych w trekkingu.

Ważnym elementem jest ocena siły i przygotowania. Dobranie szlaku tak, aby jego trudność nie przezwyciężyła naszych ambicji. Często planując podróż wcześniej musimy zadbać o swoje przygotowanie kondycyjne, zaplanować treningi przygotowawcze, co pomoże nam przejść bezpiecznie i bez żadnych urazów przez najtrudniejszy szlak. Warto też pamiętać o dostosowaniu ekwipunku tak, aby niczego nam nie zabrakło. Biorąc pod uwagę: warunki na szlaku, jego długość i oddalenie od schronisk, czy innych oznak cywilizacji powinno dać nam rozeznanie w tym, co spakować do plecaka.
Przede wszystkim: Woda. Bez tego podstawowego źródła sił i nawodnienia, nawet nie ma co wyruszać na szlak. Przy każdym wysiłku należy dbać o uzupełnianie płynów, a woda jest niezbędnym i niezastąpionym produktem w tej kwestii. Przyda nam się także coś do pokrzepienia sił, takich jak gorzka czekolada (źródło magnezu), kanapki, owoce. Dodatkowym elementem, o którym mało kto pamięta, jest dodatkowa para skarpet. Czasem niefortunny kontakt z wodą i kontynuowanie wędrówki w mokrym obuwiu powodują liczne problemy, otarcia, odparzenia. Warto się na to przygotować.

Wiedząc, co mamy spakować oraz jak się przygotować teraz wypadałoby zastanowić się nad tym, co na siebie założyć. Oczywiście na szlak trekkingowy ubieramy się jak zawsze adekwatnie do warunków pogody. Czasem wymagają one od nas ubioru kurtki chroniącej przed wiatrem, deszczem, czasem izolującej i trzymającej temperaturę. Do tego okulary polaryzacyjne, okrycie głowy, odpowiednie spodnie. Jednak najważniejszym elementem ubioru są buty trekkingowe. To nasze stopy są najbardziej narażone na uraz i eksploatowane o wiele intensywniej niż w normalnym życiu, zatem wymagają od nas najwyższej ochrony. Odpowiednie obuwie do trekkingu powinno posiadać grubą, antypoślizgową podeszwę, oddychającą wyściółkę oraz (zaleca się szczególnie przy wysokogórskich podróżach), usztywnienie kostki, której zwichnięcie na szlaku może mieć bardzo przykre konsekwencje. Buty są bezapelacyjnie numerem jeden w kwestii przygotowań do trekkingowego szlaku.

Duży wybór butów trekkingowych znajdziesz w sklepie internetowym Woliniusz.