Polecamy

Korzyści z dobrze ocieplonego mieszkania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ocieplanie budynków jest obecnie powszechną praktyką. Nakładanie na elewację specjalnej warstwy izolującej nie jest domeną wyłącznie nowo powstałych nieruchomości. Coraz częściej bowiem właściciele i zarządcy budynków reprezentujących tzw. stare budownictwo, sięgają po tego typu rozwiązania. Ocieplić można niemalże każdy dom, czy mieszkanie, choć w przypadku sędziwych, i zniszczonych elewacji koszty izolacji są zdecydowanie wyższe. Niemniej jednak warto docieplić budynek, w którym mieszkamy, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim z uwagi na wymiar praktyczny oraz ekonomiczny.

Dlaczego ocieplamy budynki?

Jak sama nazwa wskazuje, docieplenie nieruchomości ma na celu w pierwszej kolejności zabezpieczyć ją przed nadmiernym wychłodzeniem, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Izolacja przydaje się jednak nie tylko w sezonie zimowym. Latem, gdy za oknem żar leje się z nieba, izolacja ma za zadanie utrzymywać w domu lub mieszkaniu przyjemny chłód. Jest to zatem rozwiązanie uniwersalne, które działa przez cały sezon i pozwala optymalnie regulować gospodarkę termiczną w naszych czterech ścianach.

Płyty z pianki poliuretanowej stanowią idealny materiał izolacyjny, ponieważ są stosunkowo lekkie, niepodatne na korozję oraz czynniki środowiskowe, a przy tym legitymują się rozmaitymi grubościami, i fakturami, co pozwala dobrać surowiec do indywidualnych potrzeb właścicieli nieruchomości.

Zalety izolacji termicznych dla każdego domu

Elewacje budynków narażone są każdego dnia na niszczycielskie działanie uwarunkowań atmosferycznych. Palące słońce, dojmujący wiatr, smog, czy kwaśne deszcze- wszystkie te czynniki powodują stopniowe sypanie się tynków i kruszenie powierzchni zewnętrznych domów, bloków, oraz kamienic. Z niektórymi budynkami czas również nie obchodzi się łaskawie. Niekłamaną zaletą izolacji termicznych jest zatem chronienie elewacji budynków przed ich przedwczesną dewastacją i utratą integralności. Ocieplając dom, przedłużamy więc żywotność eksploatacyjną całej elewacji, minimalizując ryzyko zniszczeń oraz odwlekając w czasie konieczność dokonywania ciągłych napraw, i modernizacji.

Styropian posiada ponadto właściwości wentylacyjne, które mają niepoślednie znaczenie dla zdrowia wszystkich domowników. W wielu domach i mieszkaniach prawdziwą zmorą jest zbyt duża wilgotność, która prowadzi do występowania na ścianach bądź w trudno dostępnych miejscach szkodliwych dla organizmu ludzkiego, oraz naszego ogólnego samopoczucia, pleśni, grzybów czy wykwitów. Izolacja termiczna, zapewniając prawidłowy przepływ powietrza oraz odprowadzanie wody, i pary wodnej, eliminuje ryzyko występowania tego typu zagrożeń.

Korzyścią płynącą z zastosowania izolacji termicznej jest także przyczynianie się do ochrony środowiska. W dobie powiększającej się dziury ozonowej, wzmożonej emisji spalin oraz różnej maści zanieczyszczeń znajdujących się we wdychanym przez nas powietrzu, ten aspekt jeszcze bardziej zyskuje na wartości. Propagowanie ekologicznych rozwiązań jest bowiem istotne, nie tylko w wymiarze jednostkowym, ale także globalnym.

Inwestycja, która się opłaca

Każdy, kto posiada własny dom lub mieszkanie, doskonale wie, jak dużych nakładów finansowych wymaga utrzymanie nieruchomości w dobrej kondycji. Stąd też właściciele budynków chętnie poszukują nowoczesnych metod na oszczędzanie. Nie każdy przeciętny użytkownik zdaje sobie sprawę z faktu, że w budynkach z izolacją termiczną, możliwe jest obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent, co w skali całego sezonu grzewczego jest już sporą sumą pozostającą w kieszeni.

Latem oszczędzać można na zużyciu prądu elektrycznego potrzebnego chociażby do zasilenia domowych wentylatorów i klimatyzatorów. Ponadto, osoby, które w przyszłości planują sprzedaż lub zamianę zajmowanych nieruchomości także będą mogły zyskać parę groszy więcej, gdyż wartość rynkowa ocieplonego mieszkania wzrasta. Środki zainwestowane w wykonanie izolacji termicznej budynku po pewnym czasie zaczynają się więc zwracać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Telewizor czy projektor – co wybrać?
Telewizor czy projektor – co wybrać?
Jeśli należymy do osób, które uwielbiają oglądać filmy lub seriale na wielkim ekranie w domowym salonie, możemy sobie zorganizować najlepsze […]
Torba bawełniana czy reklamówka? Co wybrać?
Torba bawełniana czy reklamówka? Co wybrać?
Reklamówki z nadrukiem firmowym, foliowe od lat cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Badania statystyczne pokazują, że przeciętny Polak zużywa […]
Jakie sektory gospodarki zaopatruje mikrosfera?
Jakie sektory gospodarki zaopatruje mikrosfera?
Mikrosfera to materiał, który powstaje podczas spalania węgla w wysokiej temperaturze. Powstałe w tym procesie, zawierające azot i dwutlenek węgla […]
Ostatnie wpisy