Każdy warsztat samochodowy potrzebuje pewnych narzędzi, które zapewnią mechanikom dobrą i komfortową pracę. Te narzędzia to między innymi dobre oświetlenie, nie tylko samej przestrzeni warsztatu, ale także miejsca gdzie wykonuje się pracę – czyli samochodów. Mają one wiele różnych zakamarków, które żadne oświetlenie sufitowe ani ścienne dobrze nie oświetli. Jak więc ułatwić pracę mechanikom? O tym w dzisiejszym wpisie.

Oświetlenie warsztatu

Oczywiście zacząć należy od ogólnego oświetlenia zakładu napraw mechanicznych. Do tego celu najczęściej stosuje się źródła światła w postaci świetlówek liniowych, które zawieszane są na suficie, lub też montowane na ścianach. Dobrze jest umieścić je nie tylko u góry, ale także zamontować dodatkowy rząd ściennych świetlówek na wysokości około jednego metra od podłogi. Dzięki temu znacznie lepiej doświetlone będą niższe części naprawianych aut, a o to nam właśnie chodzi. Jednak same oświetlenie pomieszczenia to jeszcze nie wszystko i za chwilę przejdziemy do tego, bez czego żaden mechanik obyć się nie może.

Oświetlenie ręczne

Jak wspomnieliśmy, każdy pojazd posiada wiele różnych miejsc, gdzie światło lamp sufitowych i ściennych nie dotrze. Dlatego każdy mechanik musi być uzbrojony również w dobrej jakości lampy warsztatowe. Mowa tutaj o lampach, które trzyma się w ręce i można się nimi posługiwać jako latarką, można też zawiesić je na dowolnym fragmencie auta i doświetlić miejsce pracy, bez konieczności trzymania lampy w ręce.

Jest to bardzo wygodne i mechanicy chętnie korzystają z takiego rozwiązania. Lampy tego typu mogą być zasilane z baterii – wtedy nie trzeba ciągnąć za sobą kabla, lub też mogą być zasilane bezpośrednio z sieci 230 V – wtedy jednak kabel plącze się nam pod nogami, ale za to możliwe uzyskanie dużo większej jasności świecenia.