Budowa tarasu drewnianego może być doskonałym sposobem na to, by zwiększyć atrakcyjność naszego ogrodu. Zarówno wersja zainstalowana tuż obok ściany budynku jak i wolno stojąca, dają nam mnóstwo dodatkowych możliwości. Możemy łatwo zrobić grilla dla rodziny i sąsiadów, mamy równą przestrzeń pod nogami, a przede wszystkim ogród prezentuje się bardziej okazale. Często pada pytanie o koszty takiej inwestycji. Okazuje się, że zależą one od bardzo wielu kwestii. Jedną z nich jest wybór konkretnego koloru tarasu. Dlaczego tak jest?

Cena materiału

Przede wszystkim mowa o kwotach, jakie trzeba zapłacić za materiał. Jeśli chcemy mieć zwyczajny szary taras, może być on wykonany z desek kompozytowych. Wtedy oszczędzamy środki, ponieważ materiały będą o wiele tańsze, niż gdybyśmy zdecydowali się np. na taras z naturalnego drewna. Tutaj dochodzą już koszty wycinki drzew, obróbki, impregnowania, malowania, zabezpieczania i tak dalej. Dlatego chcąc nieco zaoszczędzić, lepiej zdecydować się na tworzywa sztuczne.

Sposób układania

Kolejna sprawa, która ma znaczny wpływ na koszty, to sposób, w jaki materiał będzie przytwierdzany do podłoża. Elementy z tworzyw sztucznych mają już nawiercone otwory i wystarczy je tylko przykręcić do konstrukcji. Natomiast koszt tarasu drewnianego będzie wyższy, ponieważ jego montaż jest bardziej skomplikowany. Często otwory montażowe wykonuje się na miejscu, wymaga to większego doświadczenia od pracowników, stosowania wkrętów specjalnego typu, dokręcania mocowań z konkretną siłą. Inaczej mogłoby łatwo dojść do pęknięcia desek.