Klimatyzacja w samochodzie staje się coraz bardziej podstawowym elementem, który posiada standardowe auto. Jej częste i regularne użytkowanie powinno wiązać się z jej odpowiednią pielęgnacją oraz serwisowaniem – sprawdzając okresowo jej stan będziemy mogli uniknąć awarii związanych z tą częścią eksploatacyjną auta oraz zapewnić jej dłuższą żywotność.

Mimo tego, iż większość z nas korzysta z klimatyzacji samochodowej, mało kto wie, jak optymalnie dbać o jej wydajność oraz działanie. Jeśli nasza klimatyzacja nie jest odpowiednio wydajna to podczas jej użytkowania szyby mogą zacząć parować, a z wentylacji wydobywać się zacznie specyficzny i nieprzyjemny dla węchu zapach – są to wyraźne znaki, że z jej działaniem jest coś nie tak. W takim przypadku powinniśmy udać się do specjalistycznego warsztatu, który będzie wiedział jak tym problemem się zająć.

Raz do roku powinniśmy dokonać generalnego przeglądu klimatyzacji. To jest, dokonać wymiany filtra, wyczyścić kanały dystrybucji powietrza prowadzące do wnętrza kabiny, sprawdzić drożność kanałów odprowadzających skropliny oraz dokonać ewentualnego odgrzybienia instalacji. Oczywiście, wszystkie te czynności wykonane powinny być przez profesjonalistę w autoryzowanym warsztacie samochodowym, co pozwoli nam mieć pewność, że zostały właściwie wymienione i oczyszczone.

Jeżeli zaś, poruszamy się autem w bardziej zanieczyszczonych warunkach, to mechanik samochodowy powinien dokonać przeglądu instalacji klimatyzacyjnej w naszym aucie nawet dwa razy do roku.

Artykuł napisany we współpracy z Prosta Auto – serwis klimatyzacji samochodowych Poznań.