Śruby wykorzystywane są w tak wielu miejscach i posiadają tak duża ilość zastosowań, że trudno zliczyć. Jeden typ może utrzymywać we wzajemnym kontakcie podzespoły naszego smartfona, a inny z kolei przenosić ogromne obciążenia, stanowiąc element mocowania wielkiej konstrukcji, jak most czy hala produkcyjna. Dlatego też w handlu można znaleźć przeróżne rodzaje śrub, o różnej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. Dziś poznamy te, które są najbardziej odporne.

Wielkie obciążenia

Tam, gdzie śruba musi przenosić ogromne naprężenia, zarówno ścinania jak i sprężania, dobrze sprawdza się typ HV. Jest on stosowany między innymi podczas budowy hal produkcyjnych, mostów, przęseł i tym podobnych. Charakteryzuje się bardzo wysoką twardością, ale jednocześnie odpornością na ściskanie oraz rozciąganie. Śruby HV często posiadają bardzo duże rozmiary, choć ich wygląd nie różni się od tych, które powszechnie znamy. Najczęściej posiadają standardowy sześciokątny łeb i gwint drobnozwojowy, dla możliwości dokręcania z większą siłą.

Wysoka wytrzymałość

Czasami główne obciążenie działa na łeb śruby, nie jako siła ścinająca, ale rozciągająca. Wtedy twardość materiału, z którego wykonana jest część gwintowana, nie jest aż tak istotna. Najważniejsze, by nie doszło do zerwania główki, ponieważ wtedy całe połączenie zostałoby rozdzielone. Do takich aplikacji stosuje się śruby dociskowe z łbem kwadratowym takie jak te, które są dostępne na https://www.kristal.net.pl/produkty/sruby-dociskowe-z-lbem-kwadratowym/24. Sprawdzą się między innymi w tych branżach, gdzie często stosuje się maszyny takie jak obrabiarki, tokarki, frezarki i tym podobne.