Łożyska są niezbędnymi elementami wielu mechanizmów. Znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, budownictwie, jak i różnych pojazdach. Dzięki nim można jednocześnie podtrzymywać niektóre elementy maszyny, jak i nie blokować ruchu całości. W jaki sposób działają łożyska i jak można je wykorzystać? 

Po co wykorzystuje się łożyska?

Zadaniem łożysk jest przenoszenie sił na cały mechanizm, dzięki czemu bardziej równomiernie się rozkładają. Chroni to obracającą się część przed uszkodzeniami, które mogłyby wyniknąć z działania siły bezpośredniej. Dzięki łożyskom uzyskuje się dużo płynniejszy i bardziej cichy ruch elementów w rowerach, silnikach w sprzęcie AGD, a nawet małych kółkach w fotelach. Bez nich dochodziłoby do sporych oporów ruchu, czyli tarć uszkadzających części maszyn. 

Jakie są rodzaje łożysk?

Najpopularniejszym rodzajem łożysk są wersje toczne, które charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją. Dzięki dwóm pierścieniom, elementem tocznym i koszykowi zapewniają minimalne tarcie i dużą dokładność. Dzielą się one ze względu na kierunek obciążenia. W łożyskach wzdłużnych jest on pionowy, zaś w poprzecznych poziomy. Osobnym rodzajem łożysk są wersje kulkowe, które stanowią element toczny. Kulki wykonane są z metalu, przez co charakteryzują się dużą wytrzymałością.