Polecamy

Kabestany – do czego służą i gdzie znajdują zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wciągarki (kabestany) są powszechnie stosowane w przemyśle budowlanym do podnoszenia materiałów w pionie na duże wysokości. Można je również znaleźć na statkach, czy mniejszych jednostkach jak jachty, aby pomóc w zarządzaniu systemem lin i łańcuchów, np. gdy znajdują się one pod dużym obciążeniem.

Różne typy, różne zastosowania

Kabestany ręczne – te małe maszyny używają korby ręcznej do nawijania liny, kabla lub liny stalowej, aż będzie wystarczająco napięta, aby ciągnąć ciężkie ładunki z jednego miejsca na drugie. Wciągarki ręczne są powszechnie stosowane na statkach, ponieważ nie wymagają żadnego zewnętrznego źródła zasilania, jak ma to miejsce w przypadku elektryczności lub hydrauliki.

Mogą być również używane w fabrykach, gdzie nie ma dostępu do zewnętrznych źródeł zasilania łatwo dostępnych przez gniazdka elektryczne. Wciągarki elektryczne https://www.szopeneria.pl/pl/c/Kabestany/174 natomiast, to maszyny wykorzystujące silnik elektryczny połączony poprzez koła zębate i tryby wewnątrz samej maszyny.

Przemysł tego wymaga

Kto miewa na co dzień kontakt z działaniami przemysłowymi, będzie mieć świadomość o konieczności stosowania podobnych temu i tego zastosowania. Kabestany pozwalają na napinanie liny, czy przenoszenie elementów, których człowiek nie byłby w stanie, a na statku jednak nie zmieścimy żurawia.

Sama możliwość transportowania jakichkolwiek materiałów z lądu na statek wymaga tego typu rozwiązań, nie mówiąc już o tym, jak wiele elementów w żaglowcach opartych jest o system lin. Bez intuicyjnego nim zarządzania, nawet byśmy solidnie nie zwodowali łodzi.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak szukać domu na rynku wtórnym?
Jak szukać domu na rynku wtórnym?
Poszukiwania nowego lokum do zamieszkania to czas ogromnego stresu połączonego z ekscytacją. Chcemy kupić dom naszych marzeń, ale większość nieruchomości […]
Sprzęt wędkarski dla początkujących
Sprzęt wędkarski dla początkujących
Każda osoba, która zaczyna przygodę z wędkowaniem szuka porad jakiego sprzętu wędkarskiego używać. W ogromnej ofercie sklepów ciężko zdecydować się […]
Przetwory prozdrowotne
Przetwory prozdrowotne
Przygotowywanie smacznych przetworów w okresie przedzimowym ma już swoją tradycję sięgającą setek lat, kiedy to nasze babcie i prababcie przygotowywały […]
Ostatnie wpisy