właściwości izolacyjne oraz estetyczne. Nie dziwi zatem fakt, że od wieków wykorzystuje się je do budowy domów czy innych, mniej skomplikowanych konstrukcji. Aby jednak otrzymać z tego surowca deski lub stworzyć pożądane kształty, należy poddać je stosownej obróbce za pomocą specjalnych narzędzi. Jedną z podstawowych czynności jest w tym przypadku precyzyjne cięcie, które uzyskujemy dzięki ręcznej albo elektrycznej pile do drewna

Piła to narzędzie podstawowe, ale nie jedyne

Jeśli zależy nam na szybkim, precyzyjnym i bardzo sprawnym cięciu drewna amarantowego, dębowego czy sosnowego, powinniśmy zaopatrzyć się w szereg niezbędnych narzędzi. Podstawą są różnego rodzaju piły – zarówno ręczne, jak i elektryczne. Wśród tych pierwszych warto wyróżnić zwłaszcza otwornice (z ostro zakończonym brzeszczotem, stosowane do wycinania otworów lub łuków), przyrżnice (wyposażone w drobne ząbki i używane do bardzo dokładnych cięć), a także grzbietnice wykorzystywane do przycinania drobnych elementów w postaci wałków czy listew.

Drugą kategorię przydatnych pił stanowią modele ramowe, a szczególnie włośnica pozwalająca wycinać szczeliny i otwory oraz piła kątowa z prowadnicą, służąca do precyzyjnego przycinania wszelkich desek i listew. Na uwagę zasługują jeszcze ręczne pilarki tarczowe zasilane elektrycznie i posiadające okrągłą tarczę tnącą – są one bowiem stosowane do prostych, ale dokładnych cięć, które nadają właściwą długość czy kształt obrabianemu elementowi. W warsztacie oraz zakładzie stolarskim niezbędne są również wyrzynarki, idealnie przystosowane do precyzyjnego cięcia wzdłuż zarówno prostych, jak i krzywych linii.