Motocykl jest bardzo popularnym środkiem transportu szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Motocyklistów obowiązują takie same obowiązki, jak kierowców samochodów osobowych, a jednym z nich jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia pojazdu. Dotyczy to zarówno posiadaczy pojazdów jednośladowych w Polsce, jak i w pozostałych krajach np. w Niemczech.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Wysokość składki ubezpieczenia OC, jakie trzeba zapłacić za motocykl w Niemczech zależna jest od zakresu, jaki ma obejmować, rodzaju maszyny i zniżek posiadanych przez jej właściciela. Dla ubezpieczyciela bardzo istotna jest także częstotliwość i rodzaj szkód, które wystąpiły do tej pory. Jeśli kierowca chce, aby jego motocykl został dopuszczony do ruchu po niemieckich drogach musi obowiązkowo je wykupić. Polisa ta pokrywa ewentualne szkody wyrządzone osobom trzecim.

Do podpisania umowy niezbędne jest przedstawienie kilku istotnych danych, takich jak marka i model pojazdu, data jego pierwszej rejestracji, średnia ilość kilometrów pokonywanych w ciągu roku oraz dane kierowcy lub kierowców, którzy będą się nim poruszać. Jeśli chcemy uzyskać zniżki, które zostały naliczone w Polsce konieczne jest przedstawienie zaświadczenia od polskiego ubezpieczyciela, które będzie zawierało zestawienie lat oraz spis ewentualnych szkód. Jeśli chcemy je wykorzystać na ubezpieczenie motocykla Niemcy są krajem, który uwzględnia tylko całkowicie bezszkodowe lata. Wybierając odpowiednią firmę warto skorzystać z pomocy doradcy, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie.