Początkujący pasjonaci fotografowania mają często duży problem z wyborem odpowiedniego aparatu, który z jednej strony będzie spełniał ich oczekiwania w zakresie możliwości, z drugiej zaś nie będzie zbyt kosztowny. Nierzadko brakuje im wiedzy oraz doświadczenia, dlatego powinni najpierw zapoznać się z charakterystycznymi cechami sprzętów dostępnych powszechnie na rynku.

Klasyka lub nowoczesność

Mimo że od kilku lat podstawowym aparatem używanym przez przeciętnego człowieka jest ten dostępny w smartfonie, istnieją ludzie, którym to nie wystarcza. Warto bowiem wiedzieć, że nawet najtańszy cyfrowy aparat fotograficzny to urządzenie gwarantujące znacznie lepszą jakość zdjęć, niż najbardziej zaawansowany telefon. Przy zakupie sprzętu do fotografowania należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, który z aparatów będzie dla nas lepszy – czy klasyczny, czy cyfrowy.

Głównym wyróżnikiem tego pierwszego jest wykorzystywanie błony światłoczułej (czyli kliszy) jako materiału służącego do naświetlania. Z kolei w aparatach cyfrowych stosuje się wyłącznie cyfrowe matryce. Z tego powodu znacznie częściej sięga się obecnie po ten drugi typ aparatu. Można wyróżnić kilka jego rodzajów.

Aparat kompaktowy – dla osób robiących zdjęcia sporadycznie, charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i niską ceną, a także ma ograniczone funkcje.

Lustrzanka cyfrowa – sprzęt dla pasjonatów fotografowania i profesjonalistów, posiada zaawansowane funkcje i pozwala na zapis zdjęć w różnych formatach, dzięki czemu można je poddawać obróbce w specjalistycznych programach; w tej kategorii warto zwrócić uwagę na aparaty Fujifilm.

Aparat hybrydowy – połączenie mobilności (niewielki rozmiar) z wysoką funkcjonalnością.