Polecamy

Gaz do klimatyzacji samochodowej – jakie zadania spełnia?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja to jedna z najważniejszych części samochodu. Utrzymuje chłód i komfort w lecie oraz ciepło w zimie. Pomaga również zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska poprzez usuwanie wilgoci z powietrza wewnątrz samochodu.

Rolą gazu w klimatyzacji samochodowej jest chłodzenie powietrza, które przechodzi przez sprężarkę. Pomaga on również w ponownym naładowaniu czynnika chłodniczego klimatyzacji.

Jak działa gaz w układzie klimatyzacji samochodowej?

Gaz do klimy jest stosowany w samochodach z automatyczną skrzynią biegów, jak również ze standardową skrzynią biegów, ponieważ zapewnia lepszą wydajność paliwa niż olej napędowy. Ma również mniejszy ślad węglowy niż benzyna lub olej napędowy, co oznacza, że wytwarza mniejszą emisję CO2 i jest lepszy dla środowiska.

Co się dzieje po włączeniu klimatyzacji w samochodzie?

Po włączeniu klimatyzacji w samochodzie otwiera się zawór, który wpuszcza czynnik chłodniczy do rdzenia parownika pojazdu. Czynnik chłodniczy zajmuje miejsce pomiędzy dwoma metalowymi płytami wewnątrz rdzenia parownika, co sprawia, że płyty te są zimniejsze niż bez obecności czynnika chłodniczego – skutkuje to wydmuchiwaniem zimnego powietrza z otworów wentylacyjnych po włączeniu klimatyzacji (więcej informacji o tym, jak to działa, można znaleźć tutaj).

Czynnik chłodniczy musi być regularnie doładowywany, aby mógł dalej chłodzić samochód – proces ten polega na nadmuchiwaniu gorącego powietrza na płynny roztwór (tzw. „ładowanie”), a następnie powrocie do niego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać buty w zależności od wzrostu?
Jak dobrać buty w zależności od wzrostu?
Każda kobieta jest inna, a jedną z cech, która je różni, jest wzrost. Są kobiety bardzo wysokie, mierzące np. 190 […]
Wybór firan do domu – o czym warto pamiętać przed zakupem?
Wybór firan do domu – o czym warto pamiętać przed zakupem?
Firany podkreślają charakter wnętrza i sprawiają, że można się w nim poczuć przytulnie. Dlatego też dobór odpowiednich firan ma kluczowe […]
Obrazy – uniwersalna ozdoba wnętrz
Obrazy – uniwersalna ozdoba wnętrz
Gdy wprowadzamy się do nowego domu lub mieszkania, po wstawieniu mebli oraz wszystkich niezbędnych sprzętów zauważamy, że w naszych wnętrzach […]
Ostatnie wpisy