Pręty to elementy powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Wykonuje się je ze stali i pokrywa dodatkową warstwą cynku, ponieważ dzięki temu wykazują się znacznie większą odpornością zarówno na korozję, jak i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Są zazwyczaj wytwarzane na dwa odmienne sposoby – za pomocą walcowania albo ciągnienia. W budownictwie wyjątkowo często mamy do czynienia np. z prętem ciągnionym okrągłym, stosowanym do zbrojenia betonu. 

Niepozorne elementy do zadań specjalnych

Wyróżniamy m.in. pręty gwintowane, żebrowane, płaskowniki i prostowniki, z których każdy znajduje nieco inne zastosowanie. Te pierwsze posiadają nacięcia zewnętrzne lub wewnętrzne na powierzchni i są wykorzystywane jako łącze w konstrukcjach opartych o szalunek, a ponadto przy montażu tzw. więźby dachowej (zespalają poszczególne elementy mocno i bardzo trwale). Nierzadko używa się ich także do stabilizowania zbrojeń w różnorodnych konstrukcjach żelbetowych (ścianach, stropach lub ławach) oraz przy montażu wszelkich instalacji – np. hydraulicznych czy wentylacyjnych.

Z kolei pręty żebrowane są stosowane do zespalania elementów pomocniczych w zbrojeniach (również nośnych), a niekiedy też pełnią role głównych części w konstrukcjach. Płaskowniki natomiast (czyli pręty prostokątne) znakomicie sprawdzają się jako mocowania do przęseł w bramach i ogrodzeniach.

Poza tym wykorzystuje się je do tworzenia kratownic podestowych, urządzeń gospodarstwa domowego i maszyn przemysłowych. Warto jeszcze wspomnieć o pręcie h9, który ma szerokie zastosowanie przy produkcji różnorodnych narzędzi i maszyn w rolnictwie oraz budownictwie. Z jego specyfikacją można zapoznać się na http://www.pro-mar.com.pl/oferta/prety-ciagnione/pret-ciagniony-h9/.