Polecamy

Z jakich elementów zbudowana jest samochodowa skrzynia biegów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skrzynia biegów opel vivaro jest elementem samochodu, który przenosi moc z silnika na koła. Skrzynia biegów zawiera wiele biegów, które służą do zmiany prędkości i momentu obrotowego mocy przekazywanej do kół. Płyn przekładniowy działa jako smar dla części wewnętrznych i chłodziwo dla części zewnętrznych.

Istnieją dwa główne rodzaje skrzyń biegów: ręczne i automatyczne. Skrzynie manualne wymagają od kierowcy ręcznej zmiany biegów; skrzynie automatyczne robią to automatycznie. 

Poniżej przedstawiono niektóre z ważniejszych komponentów występujących w typowej skrzyni biegów:

Dyferencjał 

Mechanizm różnicowy pozwala kołom na osi obracać się z różnymi prędkościami, jednocześnie przenosząc moc na koła. Jako taki, jest uważany za główny element wszystkich osi.

Tarcza sprzęgła 

Tarcza sprzęgła znajduje się między silnikiem a skrzynią biegów i włącza/wyłącza moc silnika do/od komponentów układu napędowego. Jest ona również znana jako koło zamachowe.

Zestaw przekładni 

Zestaw biegów składa się z różnych przełożeń, które pozwalają na zmianę biegów bez zmiany nacisku na pedał sprzęgła (co spowodowałoby wypalenie).

Konwerter momentu obrotowego

Konwerter momentu obrotowego zwiększa moment obrotowy silnika przy niskich prędkościach obrotowych, dzięki czemu silnik może być wykorzystany do rozpoczęcia ruchu pojazdu, zamiast zużywać energię z akumulatora lub innych komponentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawy specjalistycznej pielęgnacji roślin
Podstawy specjalistycznej pielęgnacji roślin
Rośliny hodowane w ogrodzie, doniczkach lub na działce powinny być w odpowiedni sposób pielęgnowane. Podstawą jest zapewnienie im optymalnych warunków […]
Na co zwracać uwagę przy importowaniu aut z USA?
Na co zwracać uwagę przy importowaniu aut z USA?
Kiedy kupujemy używane auto, zawsze zwracamy uwagę na jego stan techniczny, staramy się ocenić, jakie środki trzeba będzie zainwestować, aby […]
Czym jest technika sprężonego powietrza i jakie jest jej zastosowanie?
Czym jest technika sprężonego powietrza i jakie jest jej zastosowanie?
Sprężone powietrze to pojęcie, które kojarzy wielu z nas. Co naprawdę oznacza? To powietrze, którego ciśnienie jest wyższe niż początkowe […]
Ostatnie wpisy