Polecamy

Z jakich elementów zbudowana jest samochodowa skrzynia biegów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skrzynia biegów opel vivaro jest elementem samochodu, który przenosi moc z silnika na koła. Skrzynia biegów zawiera wiele biegów, które służą do zmiany prędkości i momentu obrotowego mocy przekazywanej do kół. Płyn przekładniowy działa jako smar dla części wewnętrznych i chłodziwo dla części zewnętrznych.

Istnieją dwa główne rodzaje skrzyń biegów: ręczne i automatyczne. Skrzynie manualne wymagają od kierowcy ręcznej zmiany biegów; skrzynie automatyczne robią to automatycznie. 

Poniżej przedstawiono niektóre z ważniejszych komponentów występujących w typowej skrzyni biegów:

Dyferencjał 

Mechanizm różnicowy pozwala kołom na osi obracać się z różnymi prędkościami, jednocześnie przenosząc moc na koła. Jako taki, jest uważany za główny element wszystkich osi.

Tarcza sprzęgła 

Tarcza sprzęgła znajduje się między silnikiem a skrzynią biegów i włącza/wyłącza moc silnika do/od komponentów układu napędowego. Jest ona również znana jako koło zamachowe.

Zestaw przekładni 

Zestaw biegów składa się z różnych przełożeń, które pozwalają na zmianę biegów bez zmiany nacisku na pedał sprzęgła (co spowodowałoby wypalenie).

Konwerter momentu obrotowego

Konwerter momentu obrotowego zwiększa moment obrotowy silnika przy niskich prędkościach obrotowych, dzięki czemu silnik może być wykorzystany do rozpoczęcia ruchu pojazdu, zamiast zużywać energię z akumulatora lub innych komponentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skompletować niezawodny sprzęt w ramach kina domowego?
Jak skompletować niezawodny sprzęt w ramach kina domowego?
Kino domowe, jeszcze do niedawna kojarzyło nam się z luksusem. Obecnie jednak coraz więcej z nas decyduje się na rozwiązanie, […]
Dlaczego nasz dom powinien być zaopatrzony w porządny kominek?
Dlaczego nasz dom powinien być zaopatrzony w porządny kominek?
Nasze domy powinny być wyposażone w kominki, ponieważ są one idealnym miejscem do relaksu, odprężenia i spędzania czasu z rodziną […]
Jak wygląda zwracanie wypożyczonego auta?
Jak wygląda zwracanie wypożyczonego auta?
Wypożyczalnie samochodów są bardzo popularne, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób należy zwrócić pojazd i jak uchronić się przed ewentualnymi […]
Ostatnie wpisy