Oczyszczanie ścieków to sposób na ponowne wykorzystanie wody. Ogranicza to jej marnowanie, co jest bardzo ważne przede wszystkim dla ekologii i ratowania naszego świata. Dzięki tego typu działaniom można zaoszczędzić ogromne ilości wody. Sprawdzamy metody, które stosują oczyszczalnie w dzisiejszych czasach.
Tak naprawdę sposobów jest kilka. Wszystko zależy jednak od tego, na co zwraca uwagę dana oczyszczalnia i jakich technologii używa do tychże procesów. Wyróżniamy więc metody:
– mechaniczne, czyli usunięcie z wody większych zanieczyszczeń, tłuszczy, w której wykorzystuje się jedynie procesy fizyczne,
– biologiczne, czyli tak zwane napowietrzanie ścieków, ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, które rozkładają się w sposób najbardziej ekologiczny,
– chemiczne, jest to na przykład ozonowanie i chlorowanie – zatem wykorzystuje się do tego typu oczyszczania środki chemiczne.
Oczyszczanie ścieków składa się z kilku etapów. Na początek woda jest przefiltrowana przez kraty, które oczyszczają ją ze śmieci, gałęzi i innych większych zanieczyszczeń. Potem dodawane są substancje, które sprawiają, że cząsteczki zanieczyszczeń się zlepiają i opadają na dno zbiornika. Następnie woda przepływa przez cząsteczki organiczne, takie jak piasek, aby następnie dodać do nich chlor, który zapobiega rozwijaniu się w wodzie bakterii. Tak przetworzone ścieki można ponownie wykorzystać, ponieważ woda zostaje w pełni oczyszczona.
Napowietrzanie ścieków pozwala przyspieszyć rozkład biologicznego materiału organicznego. Oczyszczanie ścieków poprzez napowietrzanie jest bardzo energooszczędne oraz ekologiczne. Najskuteczniejszą metodą jest napowietrzanie drobnopęcherzykowe. Przede wszystkim wymagane części, takie jak chociażby dyfuzory rurowe i dyskowe są proste w montażu, a zarazem bardzo użyteczne. Można wykorzystywać ten system do oczyszczania ścieków, ale także stawów hodowlanych, miejsc kąpielowych i innych zbiorników wodnych. Wszystkie powyższe procesy są niezbędne do tego, aby woda mogła być ponownie wykorzystana – żaden krok nie może być więc pominięty podczas oczyszczania wody. O tym należy pamiętać.