Gdy na świecie pojawia się dziecko, chcemy zapewnić mu wszystko to, co najlepsze, co dotyczy również zabawek. Dobre zabawki dziecięce powinny spełniać wszystkie podstawowe wymogi bezpieczeństwa, a informacje o nich powinny być zawarte na opakowaniach.

Jeśli kupujemy je przez Internet, na stronach, takich jak ta https://www.fotelikiabc.pl/zabawki-dla-dzieci.htm, możemy dopytać sprzedającego o niezbędne atesty lub zwrócić się bezpośrednio do producenta artykułów dla dzieci. Bezpieczeństwo to jednak nie jedyne kryterium. Nasz wybór powinien być dostosowany do wieku malucha, ponieważ to on jest w tym momencie najważniejszy.

Jak dobrać zabawki do wieku dziecka?

Sklepy najczęściej stosują segregację produktów według wieku grupy docelowej – w jednej kategorii znajdują się przedmioty, które powinny zainteresować np. dwulatki. Warto jednak kierować się też rozsądkiem i nie kupować zabawek mogących służyć nam przez zbyt krótki czas. Nie jest to rozwiązanie ani ekonomiczne, ani ekologiczne. Zabawką, która zdobędzie serca na dłużej są klocki drewniane. Możemy je kupić już roczniakowi, a i pięciolatek nie pogardzi kolorowymi budowlami z drewnianych elementów.

Dobrze jest też zapewnić naszym pociechom edukację w formie rozrywki i wcale nie sprzyjają temu mówiące oraz świecące misie. Jak pokazują badania, ten typ stymulacji dziecka sprzyja opóźnianiu rozwijania aparatu mowy. Edukacyjny w tym przypadku uważa przedmiot rozwijający fantazję, zdolności motoryczne i poznawcze. Dużą rolę odgrywa udział rodzica w zabawie, więc sięgnijmy czasem do własnych wspomnień. Zamiast przeglądać nieustannie strony internetowe, na chwilę stańmy się znowu dziećmi i wraz z naszymi pociechami wybierzmy wartościowe zabawki, rozwijając ich wyobraźnię.