Polecamy

Jak przygotowywane są PITy dla pracowników?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najbardziej znanym formularzem podatkowym dotyczącym pracowników, bez wątpienia jest PIT-11. Jednak służby kadrowo-płacowe zobligowane są także do sporządzenia kilku innych deklaracji związanych z podsumowaniem rocznych dochodów. Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę czy zleceniobiorcy współpracujący w oparciu o umowy zlecenie czy o dzieło, otrzymują podsumowanie finansowe zeszłego roku na formularzu PIT-11.

Informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy zawiera: zestawienie przychodów, kwotę kosztów ich uzyskania, podatku, a także sumę ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Roczne deklaracje PIT dotyczące pracowników

 

Pracodawca lub biuro podatkowe, z którym on współpracuje, ma także obowiązek sporządzenia:

– PIT-R – jako samodzielnej deklaracji lub załącznika do PIT-11. Ujęte są tu kwoty wynagrodzeń zwolnionych z podatku, a wynikających z pełnienia przez podatnika funkcji społecznych lub obywatelskich.

– PIT-8C – służy do pokazania dochodów z kapitałów pieniężnych, np. z obrotu papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi, objęciem lub zbyciem udziałów w spółkach.

– PIT-4R – to zbiorcza informacja płatnika, składana do urzędu skarbowego, obrazująca w skali miesięcznej: podstawy naliczenia podatku, liczbę podatników, kwoty podatku.

– PIT-8AR – to informacja o pobraniu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób niebędących pracownikami, które osiągnęły przychód w kwocie do 200 zł.

– Deklaracji: IFT-1R, IFT-3, IFT-3R – dotyczą przychodów uzyskanych w Polsce przez cudzoziemców, nieposiadających tu miejsca zamieszkania.

Termin składania deklaracji dotyczących pracowników

 

Formularze PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-8AR płatnik składek ma obowiązek przekazać do właściwego urzędu skarbowego (według miejsca zamieszkania podatnika) w formie elektronicznej do 31 stycznia za rok poprzedni, natomiast termin dostarczenia pracownikom dotyczących ich rozliczeń, to maksymalnie ostatni dzień lutego (może to być w formie elektronicznej lub tradycyjnej drukowanej). Termin złożenia IFT-1R, IFT-3, IFT-3R upływa 28 lutego.

Rozliczenie pracowników – samodzielnie czy poprzez biuro rachunkowe?

 

Rocznych zestawień podatkowych dotyczących pracowników jest wiele. Pracodawcy jednak nieraz mają dylemat: czy samodzielnie przygotować rozliczenia czy poprzez firmę, która oferuje usługi księgowe w Poznaniu? Odpowiedź jest jasna – wypełnienie każdego z powyższych formularzy wymaga wiedzy i doświadczenia, a w gąszczu przepisów łatwo o pomyłkę, dlatego warto postawić na profesjonalistów.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaprojektować wysoce funkcjonalną kuchnię?
Jak zaprojektować wysoce funkcjonalną kuchnię?
Zróżnicowany asortyment, który oferowany jest w sklepach skłania do unowocześniania domowych wnętrz. Duży wybór proponowany jest zarówno w kategorii mebli […]
Projektor i ekran – jakie kwestie mieć na uwadze decydując się na taki sprzęt?
Projektor i ekran – jakie kwestie mieć na uwadze decydując się na taki sprzęt?
Nie ulega wątpliwości, że najpowszechniejszym sprzętem do wyświetlania obrazu są telewizory oraz monitory. Dają one bardzo szerokie możliwości, co wynika […]
Jakie są rodzaje znaków bhp?
Jakie są rodzaje znaków bhp?
Zachowanie bezpieczeństwa jest podstawą funkcjonowania każdego miejsca pracy i jednym z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy. Podstawowe reguły BHP, czyli bezpiecznego […]
Ostatnie wpisy