Polecamy

Jak przygotowywane są PITy dla pracowników?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najbardziej znanym formularzem podatkowym dotyczącym pracowników, bez wątpienia jest PIT-11. Jednak służby kadrowo-płacowe zobligowane są także do sporządzenia kilku innych deklaracji związanych z podsumowaniem rocznych dochodów. Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę czy zleceniobiorcy współpracujący w oparciu o umowy zlecenie czy o dzieło, otrzymują podsumowanie finansowe zeszłego roku na formularzu PIT-11.

Informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy zawiera: zestawienie przychodów, kwotę kosztów ich uzyskania, podatku, a także sumę ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Roczne deklaracje PIT dotyczące pracowników

 

Pracodawca lub biuro podatkowe, z którym on współpracuje, ma także obowiązek sporządzenia:

– PIT-R – jako samodzielnej deklaracji lub załącznika do PIT-11. Ujęte są tu kwoty wynagrodzeń zwolnionych z podatku, a wynikających z pełnienia przez podatnika funkcji społecznych lub obywatelskich.

– PIT-8C – służy do pokazania dochodów z kapitałów pieniężnych, np. z obrotu papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi, objęciem lub zbyciem udziałów w spółkach.

– PIT-4R – to zbiorcza informacja płatnika, składana do urzędu skarbowego, obrazująca w skali miesięcznej: podstawy naliczenia podatku, liczbę podatników, kwoty podatku.

– PIT-8AR – to informacja o pobraniu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób niebędących pracownikami, które osiągnęły przychód w kwocie do 200 zł.

– Deklaracji: IFT-1R, IFT-3, IFT-3R – dotyczą przychodów uzyskanych w Polsce przez cudzoziemców, nieposiadających tu miejsca zamieszkania.

Termin składania deklaracji dotyczących pracowników

 

Formularze PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-8AR płatnik składek ma obowiązek przekazać do właściwego urzędu skarbowego (według miejsca zamieszkania podatnika) w formie elektronicznej do 31 stycznia za rok poprzedni, natomiast termin dostarczenia pracownikom dotyczących ich rozliczeń, to maksymalnie ostatni dzień lutego (może to być w formie elektronicznej lub tradycyjnej drukowanej). Termin złożenia IFT-1R, IFT-3, IFT-3R upływa 28 lutego.

Rozliczenie pracowników – samodzielnie czy poprzez biuro rachunkowe?

 

Rocznych zestawień podatkowych dotyczących pracowników jest wiele. Pracodawcy jednak nieraz mają dylemat: czy samodzielnie przygotować rozliczenia czy poprzez firmę, która oferuje usługi księgowe w Poznaniu? Odpowiedź jest jasna – wypełnienie każdego z powyższych formularzy wymaga wiedzy i doświadczenia, a w gąszczu przepisów łatwo o pomyłkę, dlatego warto postawić na profesjonalistów.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować ogród na lato?
Jak przygotować ogród na lato?
Odpoczynek we własnym ogrodzie po ciężkim dniu pracy to niewątpliwie wymarzony sposób na relaks. Dobrze przygotowany ogród wiosną to możliwość […]
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
W wielu polskich domach wciąż nie ma miejskiej kanalizacji, a co za tym idzie – mieszkańcy muszą odprowadzać nieczystości do […]
Krajalnica do chleba – czym się kierować przy zakupie?
Krajalnica do chleba – czym się kierować przy zakupie?
Krajalnica do chleba to ważny element wyposażenia sklepów, restauracji czy nawet firmy cateringowej. Dobra krajalnica znacznie usprawni i ułatwi pracę. […]
Ostatnie wpisy