Wybór oświetlenia do całego mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Warto poświęcić mu nieco czasu, gdyż odpowiednio dobrane lampy mogą wprowadzić wyjątkowy klimat do Twoich wnętrz. Jakie są popularne rodzaje lamp i oświetlenia? Czym się kierować podczas ich wyboru? Podpowiadamy!

Oświetlenie do domu – co warto o nim wiedzieć?

Jednym z podstawowych rodzajów lamp są te montowane na suficie, czyli sufitowe. Te z kolei możemy podzielić na lampy sufitowe oraz plafony. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że główna część lampy przymocowana jest do kabla, który zakończony jest elementem mocującym. W sklepach znaleźć można lampy zwisające jedno- dwu- i trzypunktowe. Niektóre z nich mogą posiadać nawet więcej niż pięć punktów świetlnych.

Plafony to z kolei rodzaj oświetlenia, które zamocowane jest blisko sufitu. Mogą przybierać różne kształty. Alternatywą może oświetlenie wpuszczane w sufit, takie jak halogeny sufitowe. Montowane są one w tzw. suficie podwieszanym. Ich plusem jest to, że nie zajmują przestrzeni, a emitowane przez nie światło doskonale nadaje się jako główne oświetlenie. Jest do dyskretny element aranżacji wnętrz, który nie rzuca się w oczy, jednak może idealnie spełniać swoją rolę.