Drewno to materiał naturalny i szlachetny, dlatego jest często wykorzystywany do budowy podłóg. Wspaniale prezentuje się w niemal każdej aranżacji, a zwłaszcza w domach urządzonych w stylu klasycznym oraz skandynawskim. Wiele osób ma jednak problem z wyborem konkretnego rodzaju pokrycia, zadając sobie pytanie, czy lepszy będzie parkiet, czy może deski. Każde z tych rozwiązań posiada szereg zalet. W przypadku parkietów jest to choćby bardziej estetyczny wygląd i duża odporność na ścieranie.

Kluczowe znaczenie mają nasze indywidualne preferencje

Podłoga wykonana z drewna jest wytrzymała i sprawdzi się zarówno w salonie, jak i jadalni, gabinecie czy nawet łazience. Kwestią otwartą pozostaje jedynie wybór konkretnego rodzaju pokrycia. Jeśli użyjemy tradycyjnej deski podłogowej, wówczas mamy pewność, że powierzchnia będzie się prezentowała wyjątkowo elegancko, a jednocześnie będzie odporna na zarysowania i inne uszkodzenia natury mechanicznej. Warto zdecydować się na dąb, jesion lub drewno egzotyczne, ponieważ te gatunki są odpowiednio twarde i gwarantują długoletnie użytkowanie (interesującą alternatywą jest sosna i świerk). Dodajmy, że deski są ciepłe w dotyku i można je bez trudu pokryć lakierem albo pobielić. Na dodatek wykonana z nich podłoga optycznie powiększa dane wnętrze i w znacznym stopniu je rozjaśnia.

Z kolei parkiet tym głównie odróżnia się od desek, że ma bardziej dekoracyjny charakter (jodełka, szachownica, cegiełka itp.). Układa się go z tzw. klepek, urzekających wyraźną, naturalną strukturą drewna. Jeśli zależy nam na jego zabezpieczeniu i podniesieniu atrakcyjności, powinniśmy zastosować bejcę w celu pokrycia wierzchniej warstwy. Podsumowując, zarówno deski, jak i parkiet spełnią nasze oczekiwania co do trwałości i pięknego wyglądu.