Problemy natury emocjonalnej może mieć każdy z nas. Czasami potrafimy sobie poradzić z nimi sami, są jednak sytuacje, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Bywa i tak, że problemy dotykają najbliższe nam osoby – co wówczas możemy zrobić? W jaki sposób przekonać partnera lub przyjaciela do podjęcia terapii? W poniższym artykule podajemy kilka sprawdzonych wskazówek.

Jak namówić do wizyty u psychologa?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nigdy nie możemy nikogo zmusić do spotkania z psychoterapeutą. To musi być świadoma decyzja, podjęta przez samych zainteresowanych. W przeciwnym wypadku terapia może przynieść odwrotny skutek i doprowadzić do zamknięcia się w sobie. Pierwszym krokiem, który należy uczynić, jest okazanie zainteresowania bliskiej osobie. Zadawanie licznych pytań pomoże w uzyskaniu odpowiedzi na temat samopoczucia. Kiedy dostaniemy wyraźną informację, że coś jest nie tak, warto w delikatny sposób zasugerować wizytę u specjalisty.

Niestety, dla wielu osób psychoterapia jest oznaką słabości czy też powodem do wstydu. Dobrze jest zmienić to przekonanie, tłumacząc to tym, że psycholog to osoba, która może pomóc w skuteczny sposób. Nieraz podziałać może nasz osobisty przykład czy też innych osób, którym psycholog udzielił potrzebnego wsparcia. Warto także zaoferować pomoc w szukaniu najlepszego psychologa, zaproponować opiekę nad dziećmi, a także zapewnić o swojej dyskrecji. W razie odmowy musimy uszanować zdanie bliskiej nam osoby i próbować pomóc w inny sposób.