Zwykle nie zastanawiamy się ile warty jest dom, w którym mieszkamy. Nie śledzimy rynku nieruchomości, mamy słabe pojęcie o kosztach wynajmu i zakupu nieruchomości w naszej części kraju. To zmienia się, gdy nagle okoliczności życiowe zmuszają nas do sprzedaży naszej własności. Wówczas, trochę chaotycznie, próbujemy nadrobić czas i szybko zorientować się w charakterystyce branży.

Ile wynoszą ceny nieruchomości?

Pułap cen mieszkań w Krakowie jest dość stabilny. Jednym ze sposobów na sprawdzenie wartości naszego domu jest śledzenie ogłoszeń o sprzedaży. Pomimo braku wiedzy na temat standardu nieruchomości znajdujących się w ofercie, można stosunkowo szybko nabrać przynajmniej wstępnej orientacji na temat aktualnej wartości własnego mieszkania.

Aby zweryfikować jakie dokładnie są ceny mieszkań w Krakowie można wykorzystać także internetowe platformy, gdzie wypełniając nieodpłatnie wiszącą na stronie ankietę, można pozyskać orientacyjną wartość domu. Sposób ten jest jednak obarczony błędem subiektywnego wyboru danych i oceny cech domu.

Wiarygodną metodą sprawdzenia ceny nieruchomości jest zaproszenie do niego rzeczoznawcy. Tego rodzaju wycena będzie szczególnie istotna przy staraniach o kredyt, czy w razie sporu z nabywcą w przyszłości. Dobrym sposobem na wycenę jest także zlecenie sprzedaży pośrednikowi nieruchomości, który znając doskonale rynek, szybko dokona oględzin i przygotuje choćby widełkową i szacunkową wartość sprzedaży.

Jednak tak jak w przypadku każdej sprzedaży, ostatecznym weryfikatorem wartości jest sam rynek.