Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie diagnostyczne. Polega na umieszczeniu pacjenta w tubie z polem magnetycznym. Dzięki falom docierającym do tkanek powstaje obraz anatomiczny dowolnego narządu człowieka w różnych płaszczyznach. Z jego pomocą można bardzo dokładnie ocenić np. serce, zauważyć blizny po przebytym zawale serca oraz wydajność mięśnia sercowego. Rezonans magnetyczny prywatnie – Poznańska Klinika Serca, pozwala na szybką diagnozę bez kolejek. W diagnostyce chorób serca czas wykonania badania jest bardzo istotny. Szybka diagnoza pozwala uniknąć poważnych powikłań. Badanie nie jest bolesne, ale może być nieprzyjemne z powodu dużego hałasu oraz konieczności długiego leżenia bez ruchu.

Przed badaniem

Przed udaniem się na rezonans magnetyczny konieczne jest wykonanie badania krwi określającego poziom kreatyniny. Nie może być ono starsze niż 7 dni. Jest to istotne ze względu na podanie kontrastu, który obciąża nerki. Również ze względu na podanie kontrastu konieczne jest pozostanie na czczo minimum 6 godzin przed badaniem. Dwa dni przed wizytą odstawić należy wszelkie używki takie jak kawa, mocna herbata, alkohol i papierosy. Dzień przed zrezygnować z aktywności fizycznej, ćwiczeń, ograniczyć stres. Pacjent do badania nie musi się rozbierać, dlatego warto ubrać wygodne ubrania pozbawione metalowych elementów. Kobiety muszą pamiętać o niezakładaniu biustonosza z metalowymi elementami.

W dniu badania

Badanie z podaniem kontrastu wymaga dostępu do żyły obwodowej. Dlatego pielęgniarka założy na ręce pacjenta wenflon. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat do badania, należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, spinki, kolczyki, paski, protezy. Należy bezwzględnie zgłosić posiadanie rozruszników i innych metalowych elementów w organizmie. Do badania należy położyć się na metalowym stole, który przesuwa się do komory. Badanie jest głośne, dlatego używa się stoperów do uszu i słuchawek wygłuszających. Osoba wykonująca badanie znajduje się w konsoli obok. Pacjent dostaje do ręki specjalny alarm, dzięki któremu może wezwać pomoc, jeśli cokolwiek niepokojącego się z nim dzieje. Jeśli badanie było wykonane z kontrastem, konieczne jest picie dużej ilości wody w celu wypłukania go z organizmu.