Stawy są punktami łączącymi nasze kości, gdzie się spotykają i poruszają. One również absorbują wstrząsy i pomagają naszym mięśniom poruszać się.

Na stawy mogą mieć wpływ choroby, urazy i wiek. Wiele osób w pewnym momencie swojego życia odczuwa ból stawów. Jeśli cierpisz na ból stawów, może on wpływać na Twoje codzienne czynności i sprawiać, że czujesz się niekomfortowo.

Poniższe wskazówki mogą pomóc w dbaniu o stawy:

Nie pal 

Palenie zwiększa ryzyko rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i innych chorób zapalnych, które wpływają na stawy. Palenie zwiększa również ryzyko urazu stawów w wyniku upadku lub wypadku.

Dieta i aktywność fizyczna

Utrzymuj zdrową wagę poprzez regularne ćwiczenia fizyczne i zbilansowaną dietę, która zawiera owoce, warzywa i pełne ziarna wraz z chudym mięsem, niskotłuszczowymi produktami mlecznymi i zdrowymi dla serca tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek.

Rób przerwy w pracy

Rób regularne przerwy podczas siedzenia w pracy; wstań co około 30 minut, aby rozprostować nogi lub przejść się po biurze lub domu, jeśli to możliwe. Dostosowanie postawy podczas siedzenia przy komputerze może również pomóc w zapobieganiu zbyt częstemu lub zbyt długiemu występowaniu sztywności pleców i szyi po wstaniu od stanowiska komputerowego.

Powoli wracaj do zdrowia

Jeśli doznałeś urazu lub przeszedłeś operację, która wymagała unieruchomienia, stopniowo powracaj do normalnych codziennych czynności, jak tylko będziesz mógł.

Jeśli chcesz wyleczyć swoje stawy, to sprawdź stronę internetową: https://orthokine.pl/dla-lekarzy/leczenie-zwyrodnienia-stawow/.