Polecamy

Jakie są rodzaje węgla kamiennego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węgiel kamienny jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem węgla i stanowi podstawowe paliwo dla energetyki. Wykorzystywany jest w przemyśle i produkcji, a także w domach do ogrzewania.

Istnieje kilka rodzajów węgla kamiennego, ale wszystkie mają podobne cechy. Wszystkie składają się z węgla i występują w osadowych złożach skalnych, takich jak łupki czy piaskowce.

Rodzaje węgla kamiennego obejmują:

Antracyt

Jest to bardzo wysokiej jakości węgiel kamienny, który spala się w bardzo wysokich temperaturach, co czyni go idealnym do stosowania w wielkich piecach i innych procesach przemysłowych, w których wymagane są wysokie temperatury. Jest on również znany jako węgiel „metalurgiczny” lub „met”, ponieważ ma niską zawartość siarki (mniej niż 1 procent), co ułatwia wytapianie rudy żelaza przy jego użyciu.

Bitumiczny

Węgiel bitumiczny (lub „dymny”) jest jednym z najczęstszych typów węgla kamiennego używanych obecnie, ponieważ spala się w niższych temperaturach niż antracyt, co sprawia, że jest tańszy w produkcji energii elektrycznej niż elektrownie oparte na antracycie. Węgle bitumiczne często występują w pobliżu złóż antracytu, ale nie spalają się tak czysto jak antracyt, więc są mniej pożądane do stosowania w wielkich piecach, gdzie zanieczyszczenia są problemem.

Ekogroszek

Ekogroszek to rodzaj węgla kamienego, który jest przetwarzany w celu usunięcia zanieczyszczeń i obniżenia zawartości siarki. Spala się w niższej temperaturze niż antracyt, dzięki czemu produkcja energii elektrycznej jest tańsza niż w przypadku elektrowni opartych na antracycie. Wielu Polaków wykorzystuje w swoich piecach ekogroszek Brzeg Dolny, jest miastem w którym dostaniesz taki węgiel.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Otwarcie nowego biznesu – co może nam pomóc w jego prowadzeniu?
Otwarcie nowego biznesu – co może nam pomóc w jego prowadzeniu?
Ostatnio coraz więcej osób zastanawia się nad otwarciem własnego biznesu. W istocie, może to być doskonałe rozwiązanie dla osób, które […]
Wybór ogumienia do swojego samochodu – od czego powinien zależeć?
Wybór ogumienia do swojego samochodu – od czego powinien zależeć?
Ogumienie to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu osobowego. Wynika to z faktu, że odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo na drodze […]
Gadżety pomagające w usypianiu niemowląt
Gadżety pomagające w usypianiu niemowląt
Rodzice niemowląt wiedzą, jak trudne bywa usypianie małego dziecka. W niektórych przypadkach to wielogodzinny proces, kosztujący sporo nerwów zarówno pociechę, […]
Ostatnie wpisy