Polecamy

Jakie są rodzaje węgla kamiennego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węgiel kamienny jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem węgla i stanowi podstawowe paliwo dla energetyki. Wykorzystywany jest w przemyśle i produkcji, a także w domach do ogrzewania.

Istnieje kilka rodzajów węgla kamiennego, ale wszystkie mają podobne cechy. Wszystkie składają się z węgla i występują w osadowych złożach skalnych, takich jak łupki czy piaskowce.

Rodzaje węgla kamiennego obejmują:

Antracyt

Jest to bardzo wysokiej jakości węgiel kamienny, który spala się w bardzo wysokich temperaturach, co czyni go idealnym do stosowania w wielkich piecach i innych procesach przemysłowych, w których wymagane są wysokie temperatury. Jest on również znany jako węgiel „metalurgiczny” lub „met”, ponieważ ma niską zawartość siarki (mniej niż 1 procent), co ułatwia wytapianie rudy żelaza przy jego użyciu.

Bitumiczny

Węgiel bitumiczny (lub „dymny”) jest jednym z najczęstszych typów węgla kamiennego używanych obecnie, ponieważ spala się w niższych temperaturach niż antracyt, co sprawia, że jest tańszy w produkcji energii elektrycznej niż elektrownie oparte na antracycie. Węgle bitumiczne często występują w pobliżu złóż antracytu, ale nie spalają się tak czysto jak antracyt, więc są mniej pożądane do stosowania w wielkich piecach, gdzie zanieczyszczenia są problemem.

Ekogroszek

Ekogroszek to rodzaj węgla kamienego, który jest przetwarzany w celu usunięcia zanieczyszczeń i obniżenia zawartości siarki. Spala się w niższej temperaturze niż antracyt, dzięki czemu produkcja energii elektrycznej jest tańsza niż w przypadku elektrowni opartych na antracycie. Wielu Polaków wykorzystuje w swoich piecach ekogroszek Brzeg Dolny, jest miastem w którym dostaniesz taki węgiel.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przechowywać pościel, która aktualnie nie jest w użytku?
Jak przechowywać pościel, która aktualnie nie jest w użytku?
Pościel ma ogromne znaczenie dla komfortu oraz ogólnej jakości snu. Jeśli jest ona właściwie przechowywana to przez zdecydowanie dłuższy czas […]
Wybór dobrej pościeli i kołdry – co jest istotne?
Wybór dobrej pościeli i kołdry – co jest istotne?
Wybór pościeli jest niezwykle ważny dla jakości naszego wypoczynku nocnego. W zależności od pory roku i panujących na zewnątrz temperatur […]
Sposób działania instalacji fotowoltaicznej
Sposób działania instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności. Wynika to z faktu, że są w pełni ekologicznym źródłem energii, […]
Ostatnie wpisy