Polecamy

Jakie są rodzaje węgla kamiennego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węgiel kamienny jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem węgla i stanowi podstawowe paliwo dla energetyki. Wykorzystywany jest w przemyśle i produkcji, a także w domach do ogrzewania.

Istnieje kilka rodzajów węgla kamiennego, ale wszystkie mają podobne cechy. Wszystkie składają się z węgla i występują w osadowych złożach skalnych, takich jak łupki czy piaskowce.

Rodzaje węgla kamiennego obejmują:

Antracyt

Jest to bardzo wysokiej jakości węgiel kamienny, który spala się w bardzo wysokich temperaturach, co czyni go idealnym do stosowania w wielkich piecach i innych procesach przemysłowych, w których wymagane są wysokie temperatury. Jest on również znany jako węgiel „metalurgiczny” lub „met”, ponieważ ma niską zawartość siarki (mniej niż 1 procent), co ułatwia wytapianie rudy żelaza przy jego użyciu.

Bitumiczny

Węgiel bitumiczny (lub „dymny”) jest jednym z najczęstszych typów węgla kamiennego używanych obecnie, ponieważ spala się w niższych temperaturach niż antracyt, co sprawia, że jest tańszy w produkcji energii elektrycznej niż elektrownie oparte na antracycie. Węgle bitumiczne często występują w pobliżu złóż antracytu, ale nie spalają się tak czysto jak antracyt, więc są mniej pożądane do stosowania w wielkich piecach, gdzie zanieczyszczenia są problemem.

Ekogroszek

Ekogroszek to rodzaj węgla kamienego, który jest przetwarzany w celu usunięcia zanieczyszczeń i obniżenia zawartości siarki. Spala się w niższej temperaturze niż antracyt, dzięki czemu produkcja energii elektrycznej jest tańsza niż w przypadku elektrowni opartych na antracycie. Wielu Polaków wykorzystuje w swoich piecach ekogroszek Brzeg Dolny, jest miastem w którym dostaniesz taki węgiel.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak działa firma spedycyjna?
Jak działa firma spedycyjna?
Pojawienie się w ostatnich latach licznych sklepów internetowych i wzrastający dzięki temu obrót towarów to zjawiska, które doprowadziły do znacznego […]
Jakie korzyści można odnieść z ogrzewania domu ekogroszkiem?
Jakie korzyści można odnieść z ogrzewania domu ekogroszkiem?
Sposób ogrzewania domu wpływa nie tylko na temperaturę we wnętrzu, ale również na koszty ogrzewania. Coraz większy nacisk kładzie się […]
Jaki model rolet wybrać
Jaki model rolet wybrać
Tradycyjne modele rolet wewnętrznych Ogromna ilość produktów dostępnych na rynku sprawia, że wybór idealnych rolet wewnętrznych nie jest sprawą łatwą. […]
Ostatnie wpisy