Ogromny wpływ na harmonię i charakter wnętrz ma dobór oświetlenia we właściwym stylu. W sklepach z lampami od lat ogromną popularnością cieszą się kinkiety, które zapewniają nastrojową atmosferę oraz pozwalają na oświetlenie konkretnego, często trudno dostępnego miejsca. Zdecydowanie warto wiedzieć, w których wnętrzach lepiej sprawdzą się lampy w stylu retro, a kiedy lepiej postawić na styl industrialny.

Lampy retro nie tylko do wnętrz urządzonych w dawnym stylu

Lampy retro oczywiście świetnie będą pasować do nieco staromodnych pomieszczeń w stylu rustykalnym, kolonialnym lub art deco. To jednak niejedyna okazja do zakupu klasycznego, często ciekawie zdobionego oświetlenia. Kinkiet retro z kryształkami, abażurem czy też w kształcie świecy może dodać elegancji nawet nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzom. Wcale nie trzeba wstawiać do salonu zabytkowych mebli, żeby uzyskać modny efekt retro.

Oświetlenie w industrialnym stylu dla odważnych

Jeśli w mieszkaniu dominują chłodne kolory, surowy styl fabryczny oraz metalowe dodatki, to industrialne lampy mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Takie oświetlenie na pewno przypadnie do gustu fanom nowoczesnej sztuki oraz oryginalnych dekoracji. Wybór kształtu i koloru kinkietu w stylu industrial nie powinien być przypadkowy. Jeśli w mieszkaniu dominuje srebro, szarości i opływowe kształty, to lepiej unikać złota i ostrych kantów. Nie należy jednak bać się odważnych projektów, które dodadzą wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.