Choroby i zaburzenia psychiczne są znakiem obecnych czasów. Ogromne tempo życia, konieczność podejmowania bardzo ważnych i odpowiedzialnych decyzji już w młodym wieku, powoduje że niejeden człowiek nie jest w stanie znieść takiego obciążenia psychicznego. Czasami na leczenie psychiatryczne muszą udawać się też osoby, które odziedziczyły jakieś genetyczne wady bądź zaburzenia, które później wychodzą na światło dzienne w dorosłym życiu. Są to między innymi fobia społeczna, nerwica natręctw czy inne rodzaj nerwic.

Terapia poznawczo-behawioralna

W poradni psychiatrycznej mamy dostępne dwa rodzaje terapii. Pierwsza to poznawczo-behawioralna, która wymaga wykonywania określonych ćwiczeń. Jeżeli zaburzenie lękowe jest duże, można wesprzeć ją terapią farmakologiczną, czyli przyjmowaniem leków. Większość psychiatrów zgadza się, że jest to najlepsza forma na walkę z różnymi problemami psychicznymi. Dodatkowo można oczekiwać trwałego efektu, który nie zaniknie gdy tylko odstawi się przyjmowane leki.

Terapia farmakologiczna

Czasami mamy do czynienia z tak silnymi zaburzeniami, że terapia poznawczo-behawioralna nie będzie dobrym pomysłem na starcie. Wtedy pacjent najpierw przyjmuje leki, by zmniejszyć poziom lękliwości. Aby rozpocząć leczenie, trzeba sprawdzić gdzie w naszej okolicy znajduje się dobra poradnia psychiatryczna Bemowo ma bardzo wiele takich placówek, zarówno publicznych jak i prywatnych. Po częściowym ustąpieniu objawów, warto włączyć również terapię poznawczo-behawioralną, dla utrwalenia efektu leczenia.