Polecamy

Lutowanie – poradnik i najlepsze stacje lutownicze

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lutowanie to umiejętność, która kojarzona jest najczęściej właśnie z elektroniką. W dzisiejszych czasach, zaczynając naukę elektroniki, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie płytki stykowej. Mimo wszystko zawsze nadchodzi w końcu moment, w którym warto nauczyć się lutowania i zacząć korzystać z tej umiejętności.

Lutowanie – czy jest potrzebne od razu?

Lutowanie jest bardzo przydatną umiejętnością, ale jeżeli dopiero zaczynasz naukę elektroniki, to lepiej poświęć więcej czasu na zrozumienie teorii i zasad fizyki, którymi kieruje się elektronika. W dzisiejszych czasach możesz skorzystać z tak zwanej płytki stykowej do łączenia pierwszych obwodów elektrycznych. Jednak jeżeli opanujesz już podstawy, warto, abyś możliwie najszybciej nauczył się również lutować. To otworzy przed Tobą praktycznie nieskończone możliwości i będziesz mógł samodzielnie projektować, a następnie lutować własne urządzenia elektroniczne.

Na początek wybierz odpowiednią stację lutowniczą

Jeżeli jesteś studentem kierunku technicznego na uczelni, na której możesz korzystać z profesjonalnych urządzeń, to nie ma na razie konieczności zakupu porządnego sprzętu. W domu sprawdzi Ci się nawet najprostszy model lutownicy – w razie potrzeby lub pojawienia się problemów możesz zawsze skorzystać z dostępnego sprzętu na uczelni. Wielu studentom znakomicie sprawdza się stacja lutownicza ZD98. Charakteryzuje się ona bardzo atrakcyjną ceną i ma możliwość regulacji temperatury od 150°C do 450°C. Jednak jeżeli nie będziesz miał dostępu do profesjonalnego sprzętu z uczelni lub po prostu planujesz od razu zakupić sprzęt lepszej jakości, to nic nie stoi na przeszkodzie. Takie urządzenie przede wszystkim ułatwia pracę i stwarza większe możliwości. Jedną z najważniejszych cech porządniejszej stacji lutowniczej jest precyzyjne sterowanie temperaturą kolby. W zależności od składu spoiwa, które ma być topione, mogą być potrzebne różne wysokości temperatur. Bardzo dobrym przykładem wygodnej i porządnej stacji lutowniczej jest model Solomon SL-20ESD. Stacja pochodzi od cenionego przez profesjonalistów producenta (Solomon) i posiada precyzyjną regulację temperatury od 150°C do 420° C.

Narzędzia do lutowania

Wybierając lutownicę, zaopatrz się także w odpowiednią wiedzę oraz właściwe narzędzia. Możesz na przykład skorzystać z popularnego bloga Forbot, gdzie znajdziesz szczegółowy kurs lutowania. Narzędzia zdobędziesz w sklepach specjalizujących się w sprzedaży części elektronicznych. Bardzo przydatny może być tak zwany odsysacz, czyli narzędzie, które pomaga pozbyć się roztopionej cyny z płytki drukowanej. Bardzo praktyczne są także pęsety oraz tak zwana „trzecia ręka” – oba narzędzia służą do przytrzymywania lutowanych przedmiotów. Oczywiście do lutowania najczęściej niezbędna jest też cyna oraz topnik, czyli preparat, dzięki któremu spoiwo lepiej trzyma lutowany przedmiot. Przy zakupie stacji lutowniczej warto dokupić również dodatkowe groty do kolby o różnych kształtach. W zależności od lutowanego lub po prostu rozgrzewanego materiału przydatne mogą okazać różne kształty grotów, dzięki którym będziesz mógł precyzyjniej lub bardziej równomiernie podgrzewać dany element.

Gorące powietrze

Stacje typu Hot Air to bardzo przydatny wynalazek. Urządzenie wygląda podobnie do zwykłej stacji lutowniczej, ale zamiast kolby jest zazwyczaj metalowa dysza. Element grzejny jest podgrzewany do określonej przez użytkownika temperatury, a następnie strumień powietrza wypychany jest przez specjalną pompę. Gorące powietrze pozwala na rozgrzewanie elementów bez konieczności ich dotykania. Dzięki temu w prosty sposób możesz na przykład rozlutować źle zlutowaną płytkę albo taką, która wymaga naprawy. Często przed lutowaniem warto rozgrzać elementy, które mają zostać połączone cyną do wysokich temperatur, tak, aby miały zbliżoną temperaturę do roztopionego spoiwa. 

Stacje lutownicze z kolbą lutowniczą i hot air

Najbardziej praktyczne są stacje lutownicze, które jednocześnie umożliwiają precyzyjne sterowanie temperaturą, posiadają kolbę lutowniczą oraz hot air. Warto zwrócić uwagę na urządzenia, które proponuje sklep Botland. Dużą popularnością cieszy się na przykład stacja lutownicza 3w1 WEP 853DA. Przykładowo stacja lutownicza 2w1 WEP 992D to urządzenie o mocy aż 700 W. Jest wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz LCD i ma wbudowany kontroler PID. Sprzęt cieszy się bardzo dobrymi recenzjami od klientów profesjonalnie zajmujących się elektroniką lub powiązanymi zawodami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Właściwości olejków cannabigold
Właściwości olejków cannabigold
Olejki Cannabigold to inaczej oleje konopne posiadające szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Wytwarzane są na bazie ekstraktu z tej rośliny, […]
Jakie drzwi będą idealne do naszego salonu?
Jakie drzwi będą idealne do naszego salonu?
Salon w każdym mieszkaniu jest miejscem, gdzie najwięcej czasu spędzają zarówno domownicy, jak i goście. Dlatego też, podczas urządzania wnętrz, […]
Gaz do klimatyzacji samochodowej – jakie zadania spełnia?
Gaz do klimatyzacji samochodowej – jakie zadania spełnia?
Klimatyzacja to jedna z najważniejszych części samochodu. Utrzymuje chłód i komfort w lecie oraz ciepło w zimie. Pomaga również zmniejszyć […]
Ostatnie wpisy