Niewielkie tarcie i cicha praca

Łożysko to prosty mechanizm, który umożliwia sprawne przemieszczanie się jednego obiektu względem drugiego. Powstanie tego mechanizmu wywodzi się z założenia, że dwa przedmioty łatwiej się po sobie toczą, niż ślizgają, ponieważ podczas ślizgania powstaje silne tarcie. Za pomocą łożysk można nie tylko ograniczyć tarcie, ale i hałas. Zasadniczo wyróżnia się podział na łożyska toczne i ślizgowe.

We współczesnych samochodach znaleźć można także mechanizmy kulkowe, walcowe, a nawet igiełkowe. Przykładowo wpisując w pole wyszukiwarki internetowej hasło “łożyska igiełkowe sklep”, znajdzie się miejsca, gdzie dostępne są produkty montowane są w rozrusznikach lub alternatorach samochodowych. Mechanizmy te znajdują więc zastosowanie w niewielkich urządzeniach, które potrzebują dużej prędkości obrotowej.

Miejsce zamontowania

Poza alternatorem, łożyska znaleźć można także w wielu innych układach samochodu. Jeśli chodzi o silnik, występują one przede wszystkim w alternatorze oraz korbowodzie. Mechanizm ten znajduje się także w pompie cieczy chłodzącej, pompie paliwowej oraz w wentylatorze. Na uwagę zasługują również łożyska skrzyni biegów, które umieszczone są na każdym z przełożeń. W związku z tym, że znajdują się w układzie zamkniętym, który nie jest narażony na działanie czynników zewnętrznych, wystarczające jest smarowanie niewielką ilością smaru.

W przypadku układów otwartych, w celu utrzymania sprawności działania łożysk, konieczne jest stałe smarowanie i stosowanie różnego rodzaju osłon. W przypadku pojazdów samochodowych najwięcej łożysk znaleźć można w układzie przeniesienia napędu. Wykorzystuje się je m.in. do podparcia wałka sprzęgłowego, a także w półosiach i tylnym moście. W tych elementach umieszczane są głównie łożyska stożkowe i walcowe, rzadziej natomiast igiełkowe oraz kulkowe.