Diagnostyka chorób serca to jedna z najbardziej istotnych dziedzin w medycynie, ponieważ pozwala ocenić pracę i stan mięśnia sercowego oraz tętnic wieńcowych, czyli elementów, bez których nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Warto podkreślić, że badanie wstępne można bez problemu wykonać u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie jakichkolwiek podejrzeń skieruje nas na konkretne, bardziej zaawansowanie badania kardiologiczne, które można wykonać m.in. w tej poradni: https://www.widokmed.pl/.

Zadbaj o serce – najważniejszy organ w Twoim ciele

Jeśli w trakcie wizyty u lekarza ogólnego zostaną u nas wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania serca, wówczas zostaniemy odesłani na konsultację z kardiologiem. W diagnostyce chorób serca mamy do czynienia z całą paletą różnych badań, w tym zwłaszcza:

  • czynnościowymi – pomiar ciśnienia w tętnicach (umożliwiający określenie, z jaką siłą pompowana przez mięsień sercowy krew uderza o ścianki naczyń krwionośnych), elektrokardiografia (w skrócie EKG, pozwalające określić pracę serca przy pomocy tzw. elektrokardiogramu), holter EKG (zabieg polegający na całodobowym sprawdzaniu rytmu serca), holter ciśnieniowy (całodobowe monitorowanie ciśnienia w tętnicach), a także różne próby wysiłkowe.

  • obrazowymi – RTG klatki piersiowej (pozwalająca na określenie położenia serca i wielkości jego struktur, a także wykrycie wszelkich wad wrodzonych) oraz echo serca (tzw. echokardiografia, czyli badanie struktur serca i większych naczyń krwionośnych z wykorzystaniem USG).

  • inwazyjnymi – koronarografia (polegająca na podawaniu kontrastu w trakcie cewnikowania jam serca – dzięki temu można dostrzec tętnice wieńcowe), cewnikowanie (badanie ciśnienia i wysycenia krwi tlenem), scyntygrafia perfuzyjna.

Warto dodać, że na badania należy udać się do dobrego specjalisty z dużym doświadczeniem. Jeżeli interesuje nas taki kardiolog Kraków cennik ma atrakcyjny, a jednocześnie gwarantuje wykonanie wszelkich czynności diagnostycznych na najwyższym poziomie.