Polecamy

Czy badania ultradźwiękowe mogą zaszkodzić dziecku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania ultradźwiękowe są powszechnie stosowane do diagnozowania i monitorowania wielu różnych stanów zdrowia. Są one bezbolesne, nieinwazyjne i mogą być wykonywane przez wyszkolonych techników ultrasonograficznych na oddziale radiologii lub przez lekarzy pierwszego kontaktu w ich przychodniach. Jeśli interesuje Cię USG doppler Lublin jest miastem, w którym to znajdziesz.

Czy to bezpieczne?

Ultradźwięki są formą energii, która jest przekazywana do organizmu i odbijana z powrotem od tkanek w nim się znajdujących. Komputer analizuje te odbite informacje i przekształca je w obrazy na ekranie, które lekarz lub technik może oglądać. Lekarz może wykorzystać obrazy do badania narządów i tkanek, oceny przepływu krwi i określenia przyczyny bólu. Ultradźwięki są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka w czasie ciąży, ale niektóre osoby mogą być uczulone na żel, który jest używany podczas badania.

Zastosowania

Badania ultradźwiękowe są najczęściej stosowane do:

  • Obrazowania narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki i śledziona.
  • Diagnostyki ciąży, w tym datowanie, monitorowanie wzrostu, ocena poziomu płynów i wykrywanie nieprawidłowości płodu, takich jak zespół Downa lub wrodzone wady serca.
  • Lokalizowania krwawienia z naczyń krwionośnych lub guzów, lub identyfikowanie ciał obcych, takich jak kamienie nerkowe lub kamienie żółciowe.
  • Oceny przepływu krwi przez tętnice i żyły w celu wykrycia zwężeń (stenoza), blokad (okluzja) lub przecieków do otaczającej tkanki (tętniaki).
  • Wykrywania nieprawidłowości związanych z nowotworami, takimi jak rak prostaty i rak piersi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wygodne dresy – strój do codziennych zabaw
Wygodne dresy – strój do codziennych zabaw
Ubranie dziecka w modną i wygodną odzież to niemałe wyzwanie dla rodzica, bowiem nawet najmłodsze pociechy posiadają już często sprecyzowane […]
Sprzęt biurowy, który nie musi wyglądać klasycznie
Sprzęt biurowy, który nie musi wyglądać klasycznie
Każdy, kto spędza sporą część dnia w biurze, wie, jak ważne jest dobre samopoczucie i odpowiednia aura, która sprzyja efektywnej […]
Jakie zawody wymagają opinii poradni psychologicznej?
Jakie zawody wymagają opinii poradni psychologicznej?
Właściwe przygotowanie to podstawa wykonywania każdego zawodu. Dlatego wiele firm wymaga od kandydatów na określone stanowiska odpowiednich kompetencji. Niemniej oprócz […]
Ostatnie wpisy