Badania ultradźwiękowe są powszechnie stosowane do diagnozowania i monitorowania wielu różnych stanów zdrowia. Są one bezbolesne, nieinwazyjne i mogą być wykonywane przez wyszkolonych techników ultrasonograficznych na oddziale radiologii lub przez lekarzy pierwszego kontaktu w ich przychodniach. Jeśli interesuje Cię USG doppler Lublin jest miastem, w którym to znajdziesz.

Czy to bezpieczne?

Ultradźwięki są formą energii, która jest przekazywana do organizmu i odbijana z powrotem od tkanek w nim się znajdujących. Komputer analizuje te odbite informacje i przekształca je w obrazy na ekranie, które lekarz lub technik może oglądać. Lekarz może wykorzystać obrazy do badania narządów i tkanek, oceny przepływu krwi i określenia przyczyny bólu. Ultradźwięki są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka w czasie ciąży, ale niektóre osoby mogą być uczulone na żel, który jest używany podczas badania.

Zastosowania

Badania ultradźwiękowe są najczęściej stosowane do:

  • Obrazowania narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki i śledziona.
  • Diagnostyki ciąży, w tym datowanie, monitorowanie wzrostu, ocena poziomu płynów i wykrywanie nieprawidłowości płodu, takich jak zespół Downa lub wrodzone wady serca.
  • Lokalizowania krwawienia z naczyń krwionośnych lub guzów, lub identyfikowanie ciał obcych, takich jak kamienie nerkowe lub kamienie żółciowe.
  • Oceny przepływu krwi przez tętnice i żyły w celu wykrycia zwężeń (stenoza), blokad (okluzja) lub przecieków do otaczającej tkanki (tętniaki).
  • Wykrywania nieprawidłowości związanych z nowotworami, takimi jak rak prostaty i rak piersi.