Polecamy

Jak od najmłodszych lat uczyć swoje dziecko języka angielskiego?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka angielskiego to niezwykle ważny aspekt związany z edukacją dzieci. W dzisiejszych czasach większość rodziców zdaje sobie sprawę z wagi umiejętności językowych – płynne porozumiewanie się po angielsku jest właściwie niezbędne, aby odnieść sukces zawodowy i odbywać zagraniczne podróże. A ponieważ mali kursanci uczą się szybko i naturalnie, lekcje angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą dać bardzo dobre rezultaty w krótkim czasie.

Jak uczyć dzieci angielskiego w domu?

Ważniejsze niż nauka z podręcznika jest oswajanie dziecka z językiem już od najmłodszych lat. Małe dzieci mają niezwykle chłonny umysł i błyskawicznie się uczą: najlepszym przykładem są tutaj dzieci dwujęzyczne, które naturalnie przyswoiły języki obojga rodziców pochodzących z różnych krajów. Jak zapewnić swoim pociechom kontakt z angielskim, jeżeli drugi rodzic lub inna osoba z bliskiej rodziny nie jest native speakerem? Doskonałym sposobem na oswajanie dzieci z angielskim jest np. śpiewanie im i puszczanie piosenek edukacyjnych w tym języku, czytanie prostych bajek (najlepiej takich, które nasi podopieczni znają już w języku polskim) lub po prostu częste mówienie do dziecka po angielsku (oczywiście nie cały czas: warto wyznaczyć sobie np. konkretną godzinę w ciągu dnia, w czasie której mówimy w rodzinie tylko w obcym języku). Warto sprawić, by nauka angielskiego nie kojarzyła się dziecku z czymś nieprzyjemnym czy żmudnym, ale z przyjemnością i zabawą. Wówczas efekty przyjdą szybciej, a twoja pociecha sama będzie chciała mieć kontakt z angielskim i będzie przyswajać nowe słówka czy zwroty jeszcze skuteczniej.

Angielski dla dzieci w szkole językowej

Jeśli rodzice nie znają angielskiego wystarczająco dobrze, aby samodzielnie pomagać swoim pociechom w nauce, najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnych zajęć języka angielskiego dla dzieci. Znalezienie nauczycieli prowadzących kursy językowe dla najmłodszych nie powinno stanowić problemu. Jeśli mieszkasz w Warszawie, warto skorzystać z oferty angielski Bemowo szkoły Mała Lingua, która prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych z wykorzystaniem skutecznych środków aktywizujących. 

Sama nauka angielskiego w przedszkolu lub szkole może okazać się niewystarczająca, gdyż zajęcia angielskiego dla dzieci prowadzone są zwykle w dużych grupach, co uniemożliwia najmłodszym odpowiednio częste ćwiczenie mówienia, a poziom nauki nie zawsze jest adekwatny do już zdobytych umiejętności językowych i braków, które może jeszcze mieć dziecko. Z tego względu warto korzystać z zajęć prowadzonych przez profesjonalnych lektorów przygotowanych do pracy z małymi kursantami: nauczyciel dysponującymi stworzonymi specjalnie dla najmłodszych materiałami dydaktycznymi zadba o to, aby dzieci poznawały potrzebne słówka i oswajały się z językiem w przyjemnej atmosferze.

Nauka angielskiego dla dzieci – jak przebiega?

Sposób prowadzenia zajęć różni się oczywiście ze względu na wiek kursantów i już posiadaną przez dzieci wiedzę. W przypadku lekcji dla przedszkolaków niezwykle ważne jest umiejętne połączenie nauki z zabawą. Malutkie dzieci uczą się najchętniej, gdy wiedza przekazywana jest im w formie kolorowych obrazków, a także wpadających w ucho rymowanek i piosenek. Recytowanie wierszyków lub śpiewanie może odbywać się w ruchu: maluchy dużo skuteczniej nauczą się np., że „ear” znaczy po angielsku „ucho”, jeśli powtarzanie rymowanki połączy z dotykaniem własnego uszka lub pokazywanie tej części ciała przez nauczyciela. Bardzo pomocnymi akcesoriami podczas lekcji angielskiego dla dzieci są pacynki: kolorowe, wesołe postaci umieszczane na dłoni lub placach lektora mogą „mówić” do dziecka w obcym języku, co rozwesela małych kursantów i powoduje, że nauka jest dużo przyjemniejsza i ciekawsza, a co za tym idzie: bardziej efektywna. Przydatną metodą nauki dla dzieci w wieku szkolnym jest także rysowanie, wyklejanie i uzupełnianie stron: czynności manualne aktywizują dzieci i pomagają im skupić uwagę na nauce.

Rozmowa z dzieckiem po angielsku

Jednym z najważniejszych aspektów związanych z przyswajaniem języka obcego jest nauka mówienia i rozumienia ze słuchu. Te umiejętności powinny być kształtowane już od najmłodszych lat, dlatego tak istotne jest dbanie o to, aby już kilkuletnie dziecko miało okazję rozmawiać po angielsku (lub jak najwięcej słuchało, jeśli nie umie jeszcze mówić). Oczywiście w tak wczesnym wieku nikt nie wymaga od rodzica czy nauczyciela dyskutowania z uczniami o polityce ani gospodarce, ale dobrze jest, aby mały kursant jak najwcześniej uczył się mówić o sobie (opisując np. swój wiek, zainteresowania, ulubione czynności) i rozmawiać na proste, związane z codziennym życiem tematy. Nawet nie znając perfekcyjnie angielskiego, możesz nazywać napotykane np. na spacerze przedmioty lub osoby po angielsku i zachęcać malucha do powtarzania. A jeśli poślesz dziecko na zajęcia do szkoły językowej dla dzieci, możesz spodziewać się, że twoja pociecha bardzo szybko przyswoi całą masę przydatnych wyrażeń, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Regularny kontakt z angielskim sprawi, że dziecko nie będzie borykało się z problemem, który dotyczy wielu osób uczących się angielskiego: barierą językową i tzw. bierną znajomością języka, skutecznie uniemożliwiającą rozmowę pomimo teoretycznie wysokiego poziomu wiedzy.

Nauka angielskiego dla dzieci powinna rozpocząć się jak najwcześniej: już trzylatki są w stanie przyswoić dużą liczbę słówek i zwrotów, a kontakt z językiem jest wspaniałym sposobem na oswojenie dzieci z używaniem angielskiego. Dzieci mogą uczyć się w domu lub na lekcjach z lektorem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak obecnie usprawnić proces produkcji?
Jak obecnie usprawnić proces produkcji?
We współczesnych fabrykach duży nacisk kładzie się na automatyzację działań. Wpływa to nie tylko na jakość produktów, ale też na […]
Kaski enduro, czy kaski otwarte – co wybrać?
Kaski enduro, czy kaski otwarte – co wybrać?
Jaki jest najlepszy kask na motor? Aby wybrać się na podróż jednośladem, należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niemożliwe […]
Akcesoria. które zabezpieczają podczas uprawiania sportów wodnych
Akcesoria. które zabezpieczają podczas uprawiania sportów wodnych
Uprawianie sportów wodnych niesie za sobą ryzyko wypadku lub kontuzji. W zależności od naszego przygotowania i posiadanych akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo […]
Ostatnie wpisy