Palety bardzo ułatwiają przewożenie i składowanie towarów, lecz należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, by uniknąć kosztownych strat. Ewentualne wypadki mogą bowiem generować koszty, a nawet zagrażać bezpieczeństwu pracowników. O co należy zadbać?

Odpowiednie ułożenie

Podstawą jest właściwe układanie towaru, a więc świadomość, co można układać na sobie i równomierne rozłożenie ciężaru na palecie. Przyjmuje się, że towar powinien tworzyć zwartą jednostkę – nie powinno się pozostawiać wolnych przestrzeni, bowiem zwiększa to ryzyko obsunięcia się przedmiotów i późniejszych wypadków. W tym celu można też stosować różnego rodzaju wypełniacze, jak na przykład przekładki.

Elementy przesyłki muszą być połączone i tworzyć sztywną całość, dzięki czemu będą odporne na bodźce zewnętrzne. Oczywiście trzeba również pamiętać o nieprzekraczaniu granicy nośności palety i tego by ładunek nie wykraczał poza jej obrys. Sam towar powinien być też odpowiednio zapakowany, co umożliwia współcześnie wiele nowoczesnych maszyn. Część z nich można znaleźć w sklepie Znakpak.

Dodatkowe elementy zabezpieczające

Poza samymi kwestiami ustawienia, istnieje szereg dodatków oraz rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo przewozu. Samą podstawę dobrze jest obłożyć papierem antypoślizgowym, a sprawdzonym sposobem jest obwinięcie towaru folią, która dopasuje się do poszczególnych elementów i zapewni ich utrzymanie. Z tego względu każdemu pracodawcy, który korzysta z tego sposobu przewozu towaru z pewnością przyda się w zakładzie owijarka do palet. Dobór dodatkowych zabezpieczeń jest w dużej mierze uzależniony od specyfiki i właściwości ładunku, zatem pod tym kątem powinien być wybierany.