Produkcja domowego alkoholu nie jest wcale tak trudna, ponieważ dzisiaj można legalnie kupić całe zestawy do pędzenia bimbru czy robienia nalewek w marketach budowlanych. Jednak chcą wyrabiać alkohol najpierw trzeba zdecydować jaki alkohol chcemy produkować, jaką ma mieć moc oraz ile czasu możemy na to poświęcić. Inaczej robi się nalewkę, a inaczej bimber, ale w domu z powodzeniem można robić też miody pitne. Najpopularniejszy jednak wciąż jest bimber.
Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w sprzęt, jednak wystarczy udać się do najbliższego marketu z wyposażeniem do domu i kuchni lub budowlanego, aby znaleźć wszystko co potrzeba z osobna lub w gotowym zestawie. Do zrobienia domowego bimbru potrzeba m.in plastikowego fermentatora z podziałką o pojemności np. 30 l. Do tego rurki fermentacyjnej, mieszadła, termometru, cukromierza czy fermentis drożdże, cukier i wodę. Jeśli jednak chcemy „oczyścić” alkohol z koloru czy posmaku drożdży można użyć węgla kokosowego.
Po sporządzaniu odpowiedniej mieszaniny, która będzie ulegać fermentacji już po kilku godzinach zacznie się produkcja alkoholu. Fermentacja trwa 2-3 dni, a potem trzeba czekać aż zacznie się tzw. fermentacja cicha, a cukromierz wskaże poziom poniżej 0. Wtedy bimber jest gotowy do destylacji. Cały proces nie jest bardzo skomplikowany czy też długi. Zdecydowanie inwestycja w sprzęt do robienia alkoholu zwróci się po kilku-kilkunastu butelkach, więc jeśli wiemy, że będziemy z niego regularnie korzystać jak najbardziej będzie to opłacalny zakup.