Spokojny i długi sen to podstawa dla poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niestety czasami może być on nękany różnymi przypadłościami. Jedną z nich jest bezdech senny, który może dawać takie objawy, jak ciągłe zmęczenie, bóle głowy, obniżony nastrój. Są to skutki niebezpiecznego niedotlenienia organizmu, dlatego nie można go lekceważyć i podjąć szybkie próby leczenia.

Mechanizm oraz metody leczenia bezdechu sennego

Zjawisko bezdechu sennego występuje szczególnie często u otyłych mężczyzn. Każdy, kto cierpi na tego typu schorzenie chrapie (chociaż nie każdy, kto chrapie, ma bezdech senny). Dlatego też w wypadku występowania chrapania należy przebadać się laryngologicznie. Warto wejść na stronę internetową https://dermo-medica.pl/oferta/laryngologia/, gdzie dowiemy się szczegółowych informacji na ten temat. 

Chorując na wspomniany bezdech, w trakcie snu zdarzają się przerwy w oddychaniu (około 10 sekund), a przerw takich może być nawet kilkadziesiąt na godzinę. Sen nie jest wtedy zdrowy, jesteśmy niewyspani w ciągu dnia, możliwe, że budzimy się w ciągu nocy. Bezdech powstaje, gdy podczas snu zmniejsza się napięcie mięśni, a to powoduje zapadnięcie się ścian gardła i zablokowanie oddechu. 

Bezdech senny można leczyć – jedną z metod jest zastosowanie maski zwanej aparatem CPAP. Aparat ten utrzymuje otwarcie górnych dróg oddechowych. W niektórych przypadkach zalecane jest operacyjne korygowanie drożności dróg oddechowych. Ze względu na to, że bezdech senny jest zagrożeniem dla zdrowia, wykonajmy test na jego obecność jak najszybciej.