W domach prywatnych, biurach oraz hotelach coraz częściej montuje się sejfy, które służą do przechowywania różnych cennych przedmiotów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy być bowiem pewni, że nie dostaną się one w ręce złodzieja albo innych niepożądanych osób. Na rynku jest dostępnych wiele modeli omawianych urządzeń, ale najpopularniejszy jest nadal tradycyjny sejf na klucze lub na zamek szyfrowy, montowany we wnęce ściennej, ewentualnie umieszczany w głębokiej szafie czy garderobie. Z niniejszego artykułu dowiemy się, co warto w nim przechowywać. 

Biżuteria i gotówka to nie jedyne rzeczy wymagające szczególnej ochrony

W sejfie można z powodzeniem przechowywać różnorodne przedmioty. Są to przede wszystkim wszelkie drogocenne artykuły, takie jak choćby pieniądze, biżuteria (kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki, perły itp.) czy dzieła sztuki (np. obrazy, rzeźby). Oprócz tego w domach prywatnych nierzadko trzyma się w takim zamknięciu świadectwa i dyplomy (mogą się one przydać w przyszłości), karty pojazdów (dowody rejestracyjne, prawo jazdy itp.), kluczyki, rodzinne pamiątki i nośniki danych ze zdjęciami, a także polisy ubezpieczeniowe.

Jest to również idealne miejsce dla broni palnej, która zgodnie z prawem musi być trzymana z dala od postronnych osób, w tym zwłaszcza od dzieci. W biurach i innych zakładach pracy w sejfach ściennych są natomiast najczęściej chowane ważne dokumenty firmowe (z wrażliwymi danymi), hasła, akty notarialne i wszelkie umowy. Coraz więcej osób decyduje się również na trzymanie w omawianej konstrukcji dysków zewnętrznych z istotną zawartością, które należy zabezpieczyć z uwagi na dużą poufność plików.