Złożone instalacje wentylacyjne nawiewno-wywiewne z rekuperacją coraz częściej zaglądają pod strzechy. Wcześniej były stosowane głównie w dużych przedsiębiorstwach, halach produkcyjnych, budynkach biurowych i tak dalej. Dziś każdy z nas może się na taki system zdecydować, co ma swoje zalety – choćby oszczędność ciepła. Pamiętajmy jednak, że tego typu instalacja wentylacyjna posiada filtry, które należy regularnie wymieniać. Trzeba wiedzieć gdzie się znajdują i jakie zamienniki kupić, by wszystko działało poprawnie.
Przede wszystkim przed zakupem nowego filtra należy wyjąć stary i dokonać jego pomiaru. Do stelażu mocującego będzie bowiem pasował tylko taki wkład, który będzie miał identyczne parametry do wcześniejszego. Musimy też sprawdzić z jakim rodzajem filtra mamy do czynienia. Mogą być one wstępne lub dokładne. Różne są też rodzaje materiałów, z których filtry się wykonuje. Na stronie https://www.filterpoz.pl/klasy-filtrow/g-3/ możemy zobaczyć przykładowe rodzaje filtrów i porównać je z posiadanym przez nas.
Każdy filtr wprowadza pewien opór do układu, który musi zostać przezwyciężony przez silnik dmuchawy lub wentylatora. Dlatego też tak ważne jest, by instalować dokładnie takie zamienniki filtrów, jakie przewidział producent. Inaczej może się okazać, że wydajność wentylacji znacznie spadnie, w skrajnych przypadkach może dojść do awarii silnika napędzającego ruch powietrza w instalacji. Kupując nowy filtr koniecznie sprawdźmy, jaka jest jego klasa oraz opory przepływu powietrza.