Polecamy

Czego używa się w ogrzewaniu mieszkań?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aby dobrze ogrzać mieszkanie i nie przepłacić, musisz zastanowić się, jaki rodzaj paliwa wybrać. Istotna jest też dostępność oraz jakość materiału opałowego. Jeśli posiadasz w domu kocioł podajnikowy, zapewne zastanawiasz się: co jest lepsze – pellet czy ekogroszek?

Wady i zalety obu rozwiązań

Pellet to stałe paliwo, zaliczane do biomasy. Jest ekologiczny – z tego względu, że wyprodukowany naturalnie. Dodatkowo popiół, który uzyskamy po jego spaleniu możemy wykorzystać, jako naturalny nawóz. Cena pelletu jest porównywalna z ekogroszkiem, jednak jeśli dokładnie przeliczysz kaloryczność obu paliw, zauważysz, że ekogroszek wyjdzie korzystniej cenowo.

Biorąc pod uwagę użytkowanie – pellet nie brudzi w aż takim stopniu pomieszczenia oraz pieca. Pakowany jest w szczelne plastikowe worki – dzięki temu niemożliwe jest dostanie się wilgoci do środka opakowania.

Ekogroszek z kolei produkowany jest z węgla kamiennego, ogólnie dostępny oraz łatwy w użytkowaniu. Można zakupić go nawet w zwykłym markecie. Jednakże jego wadą jest to, że nieco bardziej szkodzi środowisku niż pellet.

Jeśli nie posiadasz kotła podajnikowego możesz rozważyć następujące opcje ogrzewania:

Gazowe – jest ekologiczne i mało wymagające w obsłudze. Kotły są mniejszych rozmiarów niż te na paliwo stałe.

Olejowe- zdecydowaną zaletą jest wygoda użytkowania. Jednakże koszt eksploatacji jest wysoki. Dodatkowo potrzebne jest miejsce do wybudowania kotłowni (musi mieć określone wymiary).

Energią elektryczną – mówi się, że to najdroższy sposób, ale zapewnia wygodę i komfort.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewno kominkowe- czym różni się od normalnego drewna?
Drewno kominkowe- czym różni się od normalnego drewna?
Drewno kominkowe jest odnawialnym zasobem, który może być wykorzystywany jako źródło paliwa do ogrzewania domów, firm i pieców. Zazwyczaj definiuje […]
Jakie wyposażenie należy nabyć do nowo powstałego warsztatu samochodowego?
Jakie wyposażenie należy nabyć do nowo powstałego warsztatu samochodowego?
Kiedyś przemieszczanie się na dalekie odległości stanowiło duży problem, ale obecnie jest bardzo łatwe, ponieważ niemal każdy posiada samochód. Stały […]
Sylwester w górach – co ubrać?
Sylwester w górach – co ubrać?
Ta jedna noc w roku Na noc sylwestrową każdy czeka z niecierpliwością. Zakończenie starego, odcięcie od tego, co nam się […]
Ostatnie wpisy