Aby dobrze ogrzać mieszkanie i nie przepłacić, musisz zastanowić się, jaki rodzaj paliwa wybrać. Istotna jest też dostępność oraz jakość materiału opałowego. Jeśli posiadasz w domu kocioł podajnikowy, zapewne zastanawiasz się: co jest lepsze – pellet czy ekogroszek?

Wady i zalety obu rozwiązań

Pellet to stałe paliwo, zaliczane do biomasy. Jest ekologiczny – z tego względu, że wyprodukowany naturalnie. Dodatkowo popiół, który uzyskamy po jego spaleniu możemy wykorzystać, jako naturalny nawóz. Cena pelletu jest porównywalna z ekogroszkiem, jednak jeśli dokładnie przeliczysz kaloryczność obu paliw, zauważysz, że ekogroszek wyjdzie korzystniej cenowo.

Biorąc pod uwagę użytkowanie – pellet nie brudzi w aż takim stopniu pomieszczenia oraz pieca. Pakowany jest w szczelne plastikowe worki – dzięki temu niemożliwe jest dostanie się wilgoci do środka opakowania.

Ekogroszek z kolei produkowany jest z węgla kamiennego, ogólnie dostępny oraz łatwy w użytkowaniu. Można zakupić go nawet w zwykłym markecie. Jednakże jego wadą jest to, że nieco bardziej szkodzi środowisku niż pellet.

Jeśli nie posiadasz kotła podajnikowego możesz rozważyć następujące opcje ogrzewania:

Gazowe – jest ekologiczne i mało wymagające w obsłudze. Kotły są mniejszych rozmiarów niż te na paliwo stałe.

Olejowe- zdecydowaną zaletą jest wygoda użytkowania. Jednakże koszt eksploatacji jest wysoki. Dodatkowo potrzebne jest miejsce do wybudowania kotłowni (musi mieć określone wymiary).

Energią elektryczną – mówi się, że to najdroższy sposób, ale zapewnia wygodę i komfort.