Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz częściej montowane zarówno w gospodarstwach już istniejących, jak i przy nowopowstałych budynkach. Jest to rozwiązanie ekologiczne i korzystne dla domowego budżetu. Niestety, wymaga zaangażowania odpowiednich środków oraz załatwienia pewnych formalności – nie oznacza to jednak, że zadanie jest niewykonalne!
Każdy, kto wybiera oczyszczalnie ekologiczne przydomowe musi liczyć się z tym, że na swojej drodze napotka przeszkody. Montaż przydomowej oczyszczalni wymaga zgłoszenia, dlatego najprościej, jeśli konstrukcja zostanie wpisana do pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że niektóre MPZP zabraniają budowy szamb i oczyszczalni ekologicznych. Należy również pamiętać o przeprowadzeniu badań geologicznych gruntu, ponieważ trudności z montażem konstrukcji mogą być spowodowane wysokim poziomem wód gruntowych. Problemem może się okazać wielkość działki – oczyszczalnia zgodnie z prawem musi być położona w określonej odległości od drogi, mediów czy innych obiektów – na małej działce zaprojektowanie oczyszczalni biologicznej może przysparzać sporo problemów.
Sam montaż systemu oczyszczania ekologicznego to nie wszystko. Oczyszczalnia wymaga obsługi – regularnej kontroli poziomu zgromadzonego osadu, jego usuwania, stosowania biologicznych preparatów zwiększających efektywność oczyszczania ścieków. Konieczna jest również regularna wymiana filtrów, przeglądy dmuchawy czy regulacja natlenienia – zaniedbania mogą powodować zapychanie się drenów czy bardzo niską wydajność pracy tego stosunkowo drogiego systemu.