Akwarium jest doskonałą ozdobą i źródłem relaksu. Jednak utrzymanie akwarium nie jest łatwe. Wymaga wiele pracy i poświęcenia. Jeśli chcesz je zbudować lub kupić, powinieneś wiedzieć, jak odpowiednio o nie dbać i utrzymać w zdrowiu.

Jakiego potrzebujesz sprzętu?

Aby zadbać o akwarium, należy przygotować cały niezbędny sprzęt: filtry do wody, pompę powietrza, grzałkę i termometr. Filtr oczyszcza wodę z zanieczyszczeń i pomaga usunąć azotany, które gromadzą się z powodu odchodów ryb. Kamienie powietrzne zapewniają natlenienie wody i zapobiegają jej stagnacji. Grzałka utrzymuje stałą temperaturę, co jest bardzo ważne dla ryb w zimie lub w nocy. Termometr jest niezbędny do monitorowania temperatury w różnych częściach akwarium, aby nie było między nimi ostrych różnic. Przydatna jest również miarka do mierzenia poziomu wody oraz syfon do czyszczenia dna akwarium z resztek i innych nieczystości, które od czasu do czasu do niego wpadają.

Jaki rozmiar wybrać akwarium wybrać?

Jeśli myślisz o uzyskaniu akwarium, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć. Przede wszystkim, zbiornik musi być wystarczająco duży dla ryb i roślin, które chcesz umieścić w nim. Na przykład, jeśli chcesz podnieść tropikalne ryby, trzeba zbiornik, który jest co najmniej 10 galonów w pojemności. Pozwoli to na wystarczającą cyrkulację wody, aby ryby mogły prawidłowo oddychać. Jeśli chcesz hodować rośliny słodkowodne, to Twój zbiornik musi mieć pojemność co najmniej 20 galonów wody. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również akwarium 1000l.