Zaplanowanie przestrzeni w ogrodzie bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jest to malutki skrawek z ziemi, którym dysponujemy mieszkając na jednym z nowoczesnych osiedli mieszkaniowych.

W trosce o prywatność

Podstawowym problemem, z którym musimy się zmierzyć, jest zapewnienie sobie odrobiny prywatności. Aby oddzielić się od ciekawskiego wzroku sąsiadów, możemy zastosować kilka metod. Popularnym rozwiązaniem jest posadzenie rzędu tui, jego wadą jest jednak tempo wzrostu rośliny – na zamierzony efekt musimy czekać kilka lat. Na etapie planowania ogrodu lepiej więc zainwestować w sztuczne przegrody, które od początku pozwolą nam cieszyć się w pełni upragnionym ogródkiem. Godną rozważenia propozycją jest użycie maty z technorattanu. Takie maty są wytrzymałe na warunki atmosferyczne, łatwe w montażu i nie obciążają nadmiernie konstrukcji płotu, na którym zostaną umocowane. Alternatywą mogłaby być przesłona z wikliny, używając jej jednak musimy nastawić się na częstą konserwację i wymianę

Skoro już mamy oddzielony nasz fragment przestrzeni, musimy jeszcze zadbać o to, by poczuć się w nim dobrze. Z pomocą przyjdą ogrodowe komplety wypoczynkowe, dostępne w wielu kolorach i stylach. Aranżując otoczenie wygodnych foteli, pamiętajmy o ograniczeniach technicznych. W ogrodach przy apartamentowcach często niemożliwe jest sadzenie drzew, ze względu na bliskość fundamentów oraz na fakt, że pod spodem w wielu przypadkach znajduje się strop garażu. W tej sytuacji możemy zainwestować w donice wysokie, które pomieszczą bryły korzeniowe nawet dość dużych roślin. Bez obaw za to możemy sadzić prosto do gruntu byliny i drobne krzewy.