Pomieszczenie czyste jest zaprojektowane w taki sposób, aby nie dopuścić do przedostania się cząsteczek i utrzymać jakość powietrza. Powietrze powinno być wolne od zanieczyszczeń, takich jak kurz i bakterie. Jeśli w powietrzu znajdują się jakiekolwiek zanieczyszczenia, mogą one zakłócić procesy produkcyjne lub uszkodzić wrażliwe urządzenia i produkty. Aby temu zapobiec przeprowadzany jest proces walidacji i kwalifikacji tych pomieszczeń.
Walidacja i kwalifikacja pomieszczeń czystych, o której więcej możesz dowiedzieć się ze strony: https://rttechnik.com/pl/clean-room/walidacja-i-kwalifikacja/, to proces, który musi zostać przeprowadzony starannie. Dzieje się tak dlatego, że pomieszczenie czyste musi być zgodne z normą ISO 14644-1. Cały proces odbywa się poprzez wykonanie kilku kroków.
Określenie wszystkich parametrów (np. poziomów cząstek stałych, temperatury, wilgotności, ciśnienia) wymaganych do spełnienia specyfikacji produktu wytwarzanego w pomieszczeniu czystym.
Plan badań, który szczegółowo określa, jak te parametry będą mierzone, w tym jak często będą mierzone i przez kogo.
Weryfikacja planu badań w celu zapewnienia, że jest on technicznie osiągalny i że może go wykonać osoba o odpowiednim przeszkoleniu i doświadczeniu.
Testy walidacyjne w celu potwierdzenia, że proponowane metody testowe są w stanie zmierzyć wymagane parametry wystarczająco dokładnie, aby spełnić wymagania specyfikacji. Zazwyczaj polega to na porównaniu pomiarów wykonanych podczas badań walidacyjnych z pomiarami wykonanymi przy użyciu kalibrowanego sprzętu (identyfikowalnego standardu).