Polecamy

Jak przebiega walidacja i kwalifikacja clean roomów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomieszczenie czyste jest zaprojektowane w taki sposób, aby nie dopuścić do przedostania się cząsteczek i utrzymać jakość powietrza. Powietrze powinno być wolne od zanieczyszczeń, takich jak kurz i bakterie. Jeśli w powietrzu znajdują się jakiekolwiek zanieczyszczenia, mogą one zakłócić procesy produkcyjne lub uszkodzić wrażliwe urządzenia i produkty. Aby temu zapobiec przeprowadzany jest proces walidacji i kwalifikacji tych pomieszczeń.

Walidacja i kwalifikacja pomieszczeń czystych, o której więcej możesz dowiedzieć się ze strony: https://rttechnik.com/pl/clean-room/walidacja-i-kwalifikacja/,  to proces, który musi zostać przeprowadzony starannie. Dzieje się tak dlatego, że pomieszczenie czyste musi być zgodne z normą ISO 14644-1. Cały proces odbywa się poprzez wykonanie kilku kroków.

Krok 1

Określenie wszystkich parametrów (np. poziomów cząstek stałych, temperatury, wilgotności, ciśnienia) wymaganych do spełnienia specyfikacji produktu wytwarzanego w pomieszczeniu czystym.

Krok 2

Plan badań, który szczegółowo określa, jak te parametry będą mierzone, w tym jak często będą mierzone i przez kogo.

Krok 3

Weryfikacja planu badań w celu zapewnienia, że jest on technicznie osiągalny i że może go wykonać osoba o odpowiednim przeszkoleniu i doświadczeniu.

Krok 4

Testy walidacyjne w celu potwierdzenia, że proponowane metody testowe są w stanie zmierzyć wymagane parametry wystarczająco dokładnie, aby spełnić wymagania specyfikacji. Zazwyczaj polega to na porównaniu pomiarów wykonanych podczas badań walidacyjnych z pomiarami wykonanymi przy użyciu kalibrowanego sprzętu (identyfikowalnego standardu).

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wygodne dresy – strój do codziennych zabaw
Wygodne dresy – strój do codziennych zabaw
Ubranie dziecka w modną i wygodną odzież to niemałe wyzwanie dla rodzica, bowiem nawet najmłodsze pociechy posiadają już często sprecyzowane […]
Oznaczenia na oponach
Oznaczenia na oponach
Producenci opon samochodowych umieszczają na nich szereg informacji, które przydają się podczas codziennej eksploatacji. Do najważniejszych zaliczyć należy te dotyczące […]
Historia bransoletki, ozdoba od wieków spoczywająca na naszych nadgarstkach
Historia bransoletki, ozdoba od wieków spoczywająca na naszych nadgarstkach
Używana jako ozdoba od czasów starożytnych, jednak jej zastosowanie jako element dekoracyjny sięga co najmniej 3000 r. p.n.e., gdzie były […]
Ostatnie wpisy