Polecamy

Jak przebiega walidacja i kwalifikacja clean roomów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomieszczenie czyste jest zaprojektowane w taki sposób, aby nie dopuścić do przedostania się cząsteczek i utrzymać jakość powietrza. Powietrze powinno być wolne od zanieczyszczeń, takich jak kurz i bakterie. Jeśli w powietrzu znajdują się jakiekolwiek zanieczyszczenia, mogą one zakłócić procesy produkcyjne lub uszkodzić wrażliwe urządzenia i produkty. Aby temu zapobiec przeprowadzany jest proces walidacji i kwalifikacji tych pomieszczeń.

Walidacja i kwalifikacja pomieszczeń czystych, o której więcej możesz dowiedzieć się ze strony: https://rttechnik.com/pl/clean-room/walidacja-i-kwalifikacja/,  to proces, który musi zostać przeprowadzony starannie. Dzieje się tak dlatego, że pomieszczenie czyste musi być zgodne z normą ISO 14644-1. Cały proces odbywa się poprzez wykonanie kilku kroków.

Krok 1

Określenie wszystkich parametrów (np. poziomów cząstek stałych, temperatury, wilgotności, ciśnienia) wymaganych do spełnienia specyfikacji produktu wytwarzanego w pomieszczeniu czystym.

Krok 2

Plan badań, który szczegółowo określa, jak te parametry będą mierzone, w tym jak często będą mierzone i przez kogo.

Krok 3

Weryfikacja planu badań w celu zapewnienia, że jest on technicznie osiągalny i że może go wykonać osoba o odpowiednim przeszkoleniu i doświadczeniu.

Krok 4

Testy walidacyjne w celu potwierdzenia, że proponowane metody testowe są w stanie zmierzyć wymagane parametry wystarczająco dokładnie, aby spełnić wymagania specyfikacji. Zazwyczaj polega to na porównaniu pomiarów wykonanych podczas badań walidacyjnych z pomiarami wykonanymi przy użyciu kalibrowanego sprzętu (identyfikowalnego standardu).

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rehabilitacja – z jakich pomocy warto skorzystać?
Rehabilitacja – z jakich pomocy warto skorzystać?
Powrót do zdrowia po kontuzji wymaga pewnych działań. Jednym z najważniejszych etapów przywracania sprawności jest rehabilitacja. Żeby jednak ten proces […]
Jak dbać o szkła kontaktowe?
Jak dbać o szkła kontaktowe?
Pielęgnacja szkieł kontaktowych jest uzależniona od ich rodzaju. Na rynku dostępne są soczewki, które można użytkować przez kilka lub kilkanaście […]
Czy picie wina jest dobre dla zdrowia?
Czy picie wina jest dobre dla zdrowia?
W Europie od dawna istnieje tradycja picia wina do obiadu. Uważa się, że tradycja ta wywodzi się ze starożytnego Rzymu […]
Ostatnie wpisy