Zakraplacz to mała szklana butelka z wąską szyjką, zwykle zawierająca płynne leki. Kroplomierz służy do dozowania małych ilości płynu z butelki na łyżkę lub inną powierzchnię w celu podania pacjentowi. Zakraplacz składa się ze szklanej butelki z wąską szyjką i bańką z kroplomierzem. Gumowa bańka lub tłok służy do wydalania płynu z butelki, zwykle poprzez ściśnięcie jej palcami. Bańka kroplomierza może być wykonana również z tworzywa sztucznego. Dzięki takiej budowie, zakraplacz pozwala na idealne dozowanie substancji – kropelka po kropelce, bez obawy o to, że nalejesz zbyt mało lub zbyt dużo cieczy.

Zakraplacze – Gdzie możesz je spotkać?

Studenci chemii używają zakraplaczy do przenoszenia małych ilości substancji chemicznych w laboratorium bez skażenia lub zatrucia się. Są one przydatne do przenoszenia małych ilości płynów pomiędzy pojemnikami bez rozlewania ich, a także są wykorzystywane w przemyśle spożywczym – gdzie odmierzają małe porcje sosów lub przypraw. Zakraplacze właściwie są wszędzie tam, gdzie trzeba przenieść niewielką ilość cieczy bez ryzyka zanieczyszczenia. Są one również czasami używane w zastosowaniach medycznych.

Skąd wziąć zakraplacz?

Zakraplacze są powszechnymi przedmiotami aptecznymi i można je znaleźć w większości sklepów. Są również dostępne online. Najważniejsze jest, aby kupić dobrej jakości zakraplacz, ponieważ słabe jakościowo modele mają tendencję do problemów po pewnym czasie użytkowania. Idealnie byłoby, gdybyś zrobił własny research i poznał firmy, które produkują zakraplacze, żebyś mógł wybrać tą, która jest najlepsza.