Sposób ogrzewania domu wpływa nie tylko na temperaturę we wnętrzu, ale również na koszty ogrzewania. Coraz większy nacisk kładzie się na rozwiązania ekologiczne, do jakich należy ekogroszek. Warto sprawdzić, jakie korzyści przynosi ogrzewanie domu mieszkalnego właśnie piecem na ekogroszek.

Ekogroszek – korzyści

Ekogroszek to specjalnie oczyszczony węgiel, który jest wysoce kaloryczny, dzięki czemu pozwala na obniżenie kosztów przeznaczonych na wytworzenie energii niezbędnej do ogrzewania domów. W procesie spalania ekogroszku powstaje stosunkowo niewielka ilość popiołu, a nowoczesne kotły spalające ekogroszek znacząco ograniczają emisję szkodliwych gazów i spalin do atmosfery. Ekogroszek ma wyrównaną wielkość, dzięki czemu idealnie sprawdza się przy piecach z automatycznym podajnikiem – dzięki temu można uzupełniać podajnik raz w tygodniu. Dodatkowa obsługa pieca nie jest wymagana, a więc przy minimalnym nakładzie pracy można mieć ciepły i przytulny dom. Ekogroszek jest sprzedawany w workach, które można wygodnie wnieść do kotłowni.

Czy piec na ekogroszek jest oszczędny?

Ekogroszek to jedno z nowoczesnych paliw, które pozwalają na ograniczenie kosztów ogrzewania domów, dlatego też są montowane w nowych lub modernizowanych budynkach. Wiele zależy jednak od wykorzystywanego kotła. Eksploatacja nowoczesnych kotłów retortowych z czujnikami temperatury współpracującymi z termostatami zapewnia oszczędności sięgające nawet do 40% względem opału zwykłym węglem. Jest to dobra alternatywa np. dla ogrzewania gazowego, szczególnie że koszty kotła na ekogroszek są mniejsze niż budowa instalacji gazowej.