Mikrosfera to materiał, który powstaje podczas spalania węgla w wysokiej temperaturze. Powstałe w tym procesie, zawierające azot i dwutlenek węgla glinokrzemiany, mają cenne dla wielu gałęzi gospodarki właściwości. Ich szerokie zastosowanie w świecie przemysłu sprawia, że handel nimi jest bardzo opłacalny, chociaż dla przeciętnego zjadacza chleba to czarna magia, o której przeważnie nie ma pojęcia. Spróbujmy zatem wyjaśnić, gdzie mikrosfery są najbardziej przydatne i do czego się ich właściwie używa.
Mikrosfera powstaje najczęściej jako odpad w procesie spalania węgla w elektrowniach. Niekiedy, w sytuacjach kiedy potrzebne jest uzyskanie mikrosfer o konkretnych właściwościach, produkuje się je laboratoryjnie, ale to bardzo niewielki procent rynku, dotyczący właściwie jedynie mikrosfer do celów medycznych. Używa się ich wtedy do transportowania leków w tkankach organizmów żywych oraz do wytwarzania testów diagnostycznych. Jednak zdecydowana większość mikrosfer używanych we wszystkich krajach świata, to produkt oczyszczania popiołów z elektrowni.
Mikrosfera ma szczególne właściwości, dzięki którym jest doskonałym wypełniaczem. Miesza się z nią cementy, gipsy, żywice i inne tworzywa, dzięki czemu stają się one ogniotrwałe lub bardzo odporne na temperaturę. Wspomniany produkt taki jak mikrosfera sprzedaż zawdzięcza temu, że jest naturalna i nie zagraża w żaden sposób środowisku. Coraz częściej spotyka się ją jako składnik izolacji akustycznych, termicznych oraz innych materiałów budowlanych.