Współcześnie okuliści są jednymi z najczęściej odwiedzanych lekarzy – zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Wynika to z faktu, że żyjemy w czasach powszechnej dostępności do laptopów, telewizorów, smartfonów i tabletów, czyli urządzeń multimedialnych negatywnie wpływających na narząd wzroku. Okulista zajmuje się przede wszystkim jego badaniem, leczeniem, korygowaniem konkretnych wad, a także działalnością profilaktyczną. Pracuje on zawsze na specjalistycznym i zaawansowanym sprzęcie okulistycznym.
Okulista wykonuje swoje obowiązki w różnorodnych placówkach medycznych, takich jak poradnie, gabinety, przychodnie czy szpitale. Niekiedy też przyjmuje pacjentów prywatnie. Jedną z podstawowych czynności, jakie wykonuje, jest przeprowadzanie skomplikowanych badań narządu wzroku z użyciem zaawansowanych narzędzi – mowa tutaj m.in. o tonometrze, oftalmoskowie, lampie szczelinowej, rzutniku optotypów, fonopterze manualnym, centroskopie czy synoptoforze. Dzięki temu jest w stanie w porę zdiagnozować wiele chorób oka i nerwu wzrokowego.
Kolejnym obszarem jego działalności jest wykonywanie zabiegów i operacji chirurgicznych – przykładem jest laserowe leczenie jaskry i zaćmy, przeszczep rogówki, korygowanie zeza, usuwanie gałki ocznej czy plastyka tęczówki. Ponadto dobiera on odpowiednie soczewki i okulary korekcyjne, wydaje orzeczenia o niezdolności do pracy, przygotowuje fachowe opinie i orzeczenia, wypisuje recepty na konkretne leki, pomaga chorym w rehabilitacji po zabiegach, kieruje pacjentów na tzw. badania uzupełniające, a także prowadzi dokładną dokumentację lekarską.