Wybór odpowiedniego ogumienia jest kluczowy pod wieloma względami. Względy te dotyczą zarówno bezpieczeństwa, ale i komfortu jazdy. Wiele czynników ma wpływ na to, czy mając dane opony będzie nam się dobrze na nich jeździło. Wybór ten podobny jest do wyboru butów, z tą jednak różnicą że opon niestety nie przymierzymy w sklepie. Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy opony na lato.

Mieszanka – czyli czy lepsze opony typowo letnie czy całoroczne?

Największą różnicą pomiędzy oponami letnimi, a zimowymi, jest rodzaj mieszanki z jakiej zostały wykonane. Opony letnie są wykonywane z mieszanek twardszych, aby lepiej znosiły wysokie temperatury (z tego względu są za twarde w zimie), natomiast opony zimowe są wykonywane z mieszanek miękkich, aby lepiej trzymały się podłoża (z tego względu szybko się zużywają w wyższych temperaturach). Opony całoroczne muszą spełnić swą rolę zarówno latem jak i zimą. Więc niestety będą miały swoje mankamenty. Latem będą gorsze od letnich, zimą od zimowych. Jeśli więc szukamy opon na lato, nie ma się co oszukiwać i zdecydować się na opony letnie.

Specyficzne cechy opon

Opony mają swoje cechy związane z emisją hałasu, trzymaniem się nawierzchni oraz lepszym lub gorszym odprowadzaniem wody. Nie ma opony idealnej w każdym z tych aspektów, gdyż wiele zależy od bieżnika. Jeśli bieżnik będzie mniejszy, opona dobrze trzyma się drogi, mało hałasuje ….ale auto zdecydowanie gorzej się prowadzi podczas deszczu. Opony deszczowe sprawiają z kolei, że żadna ulewa nie będzie nam straszna … ale są głośniejsze i gorzej trzymają się nawierzchni.

Najlepsze opony na lato znajdziesz w sklepie Plusgum.
Sprawdź na przykład “opony letnie r14”.